W zautomatyzowanych procesach coraz ważniejsze staje się bezpieczeństwo pracowników. Gdy maszyny wykonują ruchy stwarzające duże ryzyko, wymagane jest przestrzeganie odpowiednich przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy zapobiegać obrażeniom powstałym przy wykonywaniu prac związanych z cięciem oraz w wyniku zmiażdżenia lub uderzenia, nawet jeśli uwaga operatora urządzenia zostanie na chwilę odwrócona.
Pepperl+Fuchs oferuje szeroką gamę aktywnych, ochronnych urządzeń fotoelektrycznych, które zmniejszają niebezpieczeństwo związane z pracą przy maszynach i urządzeniach. Razem z odpowiednimi sterownikami Safety, aktywne ochronne urządzenia fotoelektryczne, takie jak bariery optyczne i kurtyny świetlne gwarantują, że praca maszyny zostanie zatrzymana od razu po wykryciu nieupoważnionego dostępu lub obecności w strefie zagrożenia.
Bariera optyczna jest prostym i ekonomicznym rozwiązaniem służącym do zabezpieczania stref zagrożenia. Razem ze sterownikiem Safety, barierowe czujniki fotoelektryczne tworzą fotoelektryczne urządzenie bezpieczeństwa typu 2 lub typu 4, zgodne z normą EN ISO IEC 61496. Serie SL i SLA są dostępne w wersjach o różnej budowie i zakresach wykrywania.
Wielowiązkowe czujniki fotoelektryczne tworzą strefę bezpieczeństwa o określonej wysokości i szerokości. Działają one w oparciu o zasadę funkcjonowania bariery optycznej. Przekroczenie strefy ochronnej, którą tworzą wiązki modulowanego światła czerwonego lub podczerwonego, jest oceniane przez moduł odbiornika lub zewnętrzny interfejs sterujący. Fotoelektryczne czujniki bezpieczeństwa z reguły charakteryzują się wysoką liczbą wiązek z niewielkimi odstępami, które mogą wynosić od 500 mm przy ochronie dwuwiązkowej, do 14 mm przy ochronie palców.
Sterowniki Safety umożliwiają podłączenie elementów bezpieczeństwa maszyny i sterowanie nimi. Dzięki modułowej konstrukcji system SafeBox można elastycznie konfigurować. Umożliwia on także podłączenie kilku podzespołów do jednego interfejsu sterującego zależnie od potrzeb. System SafeBox służy do podłączenia fotoelektrycznych czujników bezpieczeństwa, mechanicznych urządzeń bezpieczeństwa i przełączników bezpieczeństwa oraz do sterowania nimi.
Listwy bezpieczeństwa mogą być używane wszędzie tam, gdzie poruszające się krawędzie sprawiają niebezpieczeństwo. Listwy bezpieczeństwa są wyposażone w gumowy profil, który ugina się pod naciskiem i za pośrednictwem powiązanego modułu sterującego uruchamia funkcję zatrzymania awaryjnego. Wrażliwe na nacisk listwy bezpieczeństwa mogą zredukować poziom niebezpieczeństwa w punktach zagrożenia nawet do poziomu 'e’ zgodnie z normą EN ISO 13849-1.
Szukasz konkretnego produktu z określonym poziomem SIL/PL? Nasze narzędzie wyszukiwania przedstawia przegląd urządzeń z określonym poziomem bezpieczeństwa, w tym poziom nienaruszalności bezpieczeństwa (Safety Integrity Level — SIL) oraz poziom zapewnienia bezpieczeństwa (Performance Level — PL) — wypróbuj je!