Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Fieldbus Components for First EST Plant of Eni at Sannazzaro dè Burgondi, Italy [Reference]

Informace o projektu

V Sannazzaro dè Burgondi je trvale zapojeno kolem 15 000 vstupních/výstupních signálů
V Sannazzaro dè Burgondi je trvale zapojeno kolem 15 000 vstupních/výstupních signálů

Zákazník | Eni

Projekt | Implementace komponentů provozních sběrnic do architektury prvního závodu EST

Místo | Sannazzaro dè Burgondi, Itálie

Dokončení | Říjen 2013


Zpráva o projektu

Zákazník

Zavedení nového postupu v průběhu velkého projektu může být náročné. Nutným požadavkem v oboru zpracování ropy a plynu je kombinace inovace s nezbytnou bezpečností a spolehlivostí.

V květnu 2011 společnost Eni, jedna z největších integrovaných společností v energetickém sektoru, spolu s odborníky na výstavbu závodů z největší italské společnosti Saipem, položili základy pro první závod ESTSannazzaro dè Burgondi. EST je zkratka pro „Eni Slurry Technology“ (kalová technologie společnosti Eni). EST je nový postup, který byl vyvinut pro přeměnu odpadních materiálů z rafinačního procesu na cenné produkty.

Pomocí technologie EST nyní rafinerie využívá a vylepšuje ropu s charakteristikami jako velmi těžká ropa, živice a použitý olej. Závod slouží také pro výzkum a vývoj společnosti Eni. Zvládnout takový náročný aplikační profil může pouze procesní architektura, která dokáže vyhovět nejmodernějším standardům.

Požadavky

Jako ústřední bod udržitelného řešení definovaly společnosti Eni a Saipem přímou výměnu informací v rámci architektury. Navzdory skutečnosti, že instalace se měla rozprostírat přes několik oblastí závodu, bylo nutné zaručit komplexní celkovou integraci.

Bylo požadováno, aby následující komponenty účinně spolupracovaly jako jeden systém:

  • Distribuovaný systém řízení
  • Nouzové vypínání
  • Protipožární zařízení

Na základě tohoto požadavku se jako ideální řešení pro spojení stavových, alarmových a diagnostických funkcí v celém závodě jevila technologie provozních sběrnic. Společnosti Eni a Saipem však musely najít partnery, kteří by dokázali dosáhnout komplexní integrace všech procesních dat do systému.

Řešení

Společnosti Yokogawa a Pepperl+Fuchs
nabídly vhodné řešení pro toto náročné použití. Distribuovaný systém řízení, nouzové vypínání a protipožární zařízení jsou plně integrovány do systémové architektury, kterou instalovala společnost Yokogawa. Trvale zapojeno bylo kolem 15 000 vstupních/výstupních signálů. Je provozováno 5 500 přístrojů s provozními sběrnicemi prostřednictvím 650 segmentů.

Alessandro Malberti, produktový manažer společnosti Yokogawa Italy, vysvětlil: „Řešení zahrnuje všechny systémy: distribuovaný systém řízení, nouzové vypínání i protipožární zařízení. To usnadňuje přímou výměnu informací v architektuře, kdy jen jedna redundantní sběrnice slouží k propojení všech systémů. Konfigurace navržená společností Yokogawa je založena na integraci distribuovaného systému řízení (DCS) Centum VP sesystémem nouzového vypínání (ESD) ProSafe RS a zahrnuje všechny řídicí a bezpečnostní funkce.“ Správa podnikových prostředků je implementována v modulu PRM.

Komponenty infrastruktury od společnosti Pepperl+Fuchs zaručují správné fungování segmentů provozních sběrnic FOUNDATION H1. Předem zapojené rozbočovače Segment Protector pro zónu 2 poskytují jiskrově zabezpečeně spojení přístrojů s výkonným hlavním vedením. Tento koncept současně umožňuje dlouhé vzdálenosti kabelů a vysoké počty zařízení na segment. Provozní zařízení jsou spojena s funkcemi chránícími automatizaci procesů a zaručujícími dostupnost, jako je ochrana proti zkratu. Díky technologii provozních sběrnic FOUNDATION lze snadno použít produkty třetích stran. V rafinerii jsou například integrovány přístroje od společností Metso, Emerson, Vega, Biffi a Auma.



Vybaveno příslušenstvím a předem zapojeno v nerezovém pouzdru: Rozbočovací skříně „Segment Protector“ pro zónu 2 a ochrana před výbuchem pro jiskrovou bezpečnost „Ex ic“
Díky modulu pro pokročilou diagnostiku (ADM) se již údržba neprovádí preventivně, ale pouze v případě diagnostikování skutečného požadavku
Díky modulu pro pokročilou diagnostiku (ADM) se již údržba neprovádí preventivně, ale pouze v případě diagnostikování skutečného požadavku

Modul pro pokročilou diagnostiku (ADM) vyvinutý a vyrobený společností Pepperl+Fuchs umožňuje rychlé zprovoznění segmentů provozních sběrnic. Diagnostika fyzické vrstvy modulu ADM během provozu umožňuje rychlou detekci závad. Expertní systém interpretuje oznámení a signály z instalace provozních sběrnic, překládá je do srozumitelných slov, a dokonce pracovníkům údržby navrhuje řešení. Pomocí těchto funkcí modul ADM podporuje včasnou údržbu a plnou dostupnost segmentů provozních sběrnic pro společnost Eni. Údržba se již neprovádí preventivně, ale pouze tehdy, když je diagnostikována skutečná potřeba.

„Jsme přesvědčení, že je naší zodpovědností zaručit řádné fungování segmentů provozních sběrnic FOUNDATION po dlouhou dobu, proto jsme zvolili řešení nabízené společností Pepperl+Fuchs,“ uvedl produktový manažer společnosti Yokogawa. „Modul pro pokročilou diagnostiku vyráběný společností Pepperl+Fuchs nám umožňuje implementovat nepřetržité sledování, dokonce i pro instalační technologii integrovanou v systému řízení prostředků.“

Integrované systémy a výkonná technologie provozních sběrnic v Sannazzaro dè Burgondi nyní zajišťují vysokou dostupnost, komplexní tok dat a nízké náklady na údržbu.