Komunikační protokol HART (Highway Addressable Remote Transducer Protocol) je již zhruba 30 let součástí oboru procesní automatizace.
Když se podíváme na současný stav a budoucí výhledy tohoto široce rozšířeného protokolu průmyslové automatizace – proč se stal HART tak úspěšným a jaký vám přináší prospěch?
Významnou výhodou protokolu HART je jeho celosvětové uplatnění a přijetí na různých trzích a v různých oborech. Otevřená komunikace, která je nezávislá na výrobcích a prodejcích, se zpracovává prostřednictvím standardizovaných zavedených příkazů. Pro dnešní generaci provozních zařízení je podpora funkcí HART standardní vlastností. Připojení HART podporují také systémy řízení procesů.
Produkty s rozhraními HART nabízejí téměř všichni velcí výrobci. Jednoduše řečeno: HART dominuje napříč všem instalacím procesní automatizace. Podle organizace HART Communication Foundation podporuje protokol HART přes 30 milionů zařízení instalovaných po celém světě.
Organizace HART Communication Foundation koordinuje celosvětové aktivity týkající se aplikace a neustálého rozvoje protokolu HART. Mění se zařízení . Mění se aplikace. Mění se požadavky: HART se všemi těmito změnami drží krok a prostřednictvím působení organizace HART Communication Foundation nabízí podporu.
Protože je technologie HART založena na běžných rozvodech, lze stávající závody neustále rozšiřovat. To znamená, že když se rozhodnete pro HART, instalace v provozních podmínkách se nezmění, neboť většina zařízení 4 mA – 20 mA je schopná podporovat HART. Protokol HART je také plně kompatibilní s analogovými standardy a způsoby digitální komunikace. Další rozvody a parametrizace softwaru nejsou potřeba.
Většina dnešních automatizovaných závodů je založena na osvědčeném konceptu zapojení 4 mA – 20 mA. Každé měřicí zařízení poskytuje svou „hlavní“ naměřenou hodnotu v proudové smyčce standardního signálu. Díky technologii HART tato zařízení nabízejí více procesních informací, protože další digitální informace se simultánně přenášejí v analogovém signálu. Například vysílače tlaku poskytují také hodnoty teploty.
S pomocí multiplexeru HART umožňuje technologie HART spojení provozních zařízení se systémy správy prostředků. Když snímač poskytuje více informací než měřenou hodnotu, tyto dodatečné informace se prostřednictvím technologie HART zpřístupní pro stranu řízení. HART také umožňuje přenos informací o stavu a diagnostických informací pro údržbu a parametrizaci provozních zařízení. Protokol HART rovněž umožňuje implementaci zkoušek s částečným zdvihem, které jsou důležité v aplikacích spojených s bezpečností.