Světelné paprsky obvykle nebývají vnímány jako nebezpečné. Dostatečně silný světelný zdroj však určitou úroveň rizika představuje. Nemusí jít zrovna o světelný meč z Hvězdných válek – stačí si představit běžné kapesní laserové ukazovátko. Toto malé zařízení může při nesprávném používání způsobit trvalé poškození zraku.
Většina komunikace se dnes přenáší optickými sítěmi založenými na laserovém světle. V závodech s automatizovanými procesy spojují optické kabely nejrůznější počítače, ať jde o ethernetovou kancelářskou komunikaci nebo o přenos signálů provozních sběrnic mezi distribuovanými systémy řízení a provozními jednotkami Remote I/O.
Světelné paprsky bohužel mohou z kabelu nechtěně uniknout v případě poškození kabelu, otevření zástrčkového konektoru nebo vadného optického spoje. v nejhorším případě se může miniaturní paprsek soustředit na velmi malou plochu a zvýšit její teplotu nad teplotu pro vznícení okolní výbušné atmosféry.
Část 28 normy IEC/EN 60079 proto definuje tři možnosti ochrany optických sítí. Ex op sh (optický systém s blokováním) brání vznícení rychlým přerušením optického přenosu v případě závady. Ex op is (optické vyzařování s vlastní bezpečnou úrovní) omezuje energii světelného paprsku podobně jako ochrana Ex i u měděných kabelů. Ex op pr (chráněné optické vyzařování) zabrání šíření světelného paprsku mechanickým způsobem, aby nemohl způsobit žádnou škodu. Je to srovnatelné s ochranou Ex e u měděných kabelů.
Pro bezpečnou ochranu optických spojů ve výbušném prostředí představuje společnost Pepperl+Fuchs optické rozvaděče FXLS2.FO*. Skládají se z až 8 hřebínků pro 12 svařených optických spojů, které jsou instalované v robustní nerezové skříni řady FXLS.
Mají certifikaci Ex op pr (chráněné optické vyzařování) podle normy IEC/EN 60079-28 a lze je konfigurovat s různými typy kabelových průchodek. Elektrochemicky leštěný povrch pouzdra a utěsnění se zpětnou přírubou usnadňují používání v prostředích se specifickými hygienickými požadavky.