Určení vzdálenosti k objektu pomocí metody doby přechodu ozvěny lze vyhodnotit a zobrazit různými způsoby. Kromě toho lze výšku amplitudy ozvěny využít pro účely vyhodnocení.
Obecně můžeme rozlišovat čtyři provozní režimy ultrazvukových senzorů.
U tohoto typu senzoru se vysílač i přijímač nacházejí ve stejném pouzdře. Tato konstrukce zjednodušuje instalaci a je velmi vhodná pro detekci hladiny naplnění v nádržích. Povrch plněného materiálu odráží vysílané zvukové vlny a senzor tak zaregistruje dosažení limitní výšky hladiny a nepřetržitě měří její výšku.
Funkce
Nikoli samotný objekt, ale pozadí, využité jako odrazná plocha (například pás dopravníku, část stroje nebo podlaha) zajišťuje bezpečnou funkci reflexního senzoru. Nezáleží na velikosti, tvaru nebo pohlcování zvuku objektem – detekovány jsou všechny objekty, které se nacházejí mezi senzorem a referenčním objektem. Také v tomto případě umožňuje jednodílné pouzdro snadnou instalaci, zapojení a uvedení do provozu.
Funkce
Optické jednocestné brány pracují s odděleným vysílačem a přijímacími měniči. Pokud objekt, například lahev, přeruší zvukový paprsek, aktivuje se spínací výstup senzoru. Lze tak bezpečně detekovat i objekty pohlcující zvuk. Další výhodou principu optické brány oproti difuznímu senzoru je dvakrát větší dosah. Také frekvence spínání optické jednocestné brány je významně rychlejší a umožňuje tak využití senzoru v řadě vysokorychlostních aplikací.
Funkce
Kromě výše popsaných ultrazvukových senzorů existují také snímače zdvojených vrstev: namísto měření doby přechodu ozvěny vyhodnocují atenuaci amplitudy, způsobenou snímaným objektem (např. listy papíru).
Funkce