K výrobě plechů slouží v moderních ocelárnách linky plynulé odlévání. Tento kontinuální proces zavádí nový rozměr do výroby ocelových plátů a plechů, které se používají například k výrobě větrných turbín. Vertikálně uspořádaný systém plynulého odlévání německého výrobce umožňuje zajistit výrobu vysoce kvalitních ocelových plechů s hmotností výrazně přesahující 100 tun. Plechy jsou během výroby nařezány. To lze provádět až tehdy, kdy ztuhne jádro plechu, klíčovou roli v tomto procesu proto hraje chlazení vodou. Probíhá měření tlaku, průtoku a teploty ve stovkách jednotek, přičemž dodávku vody a celý proces chlazení řídí přibližně 40 ovládacích ventilů.
Decentralizovaný řídicí systém, který se obvykle v ocelárnách používá, nahradí centrální řídicí místnost. Velká délka výrobních hal pro zpracování plechů vyžaduje dlouhá kabelová vedení, která přináší významné náklady na instalaci. K minimalizaci investic a provozních nákladů je vhodné začít využívat možnosti digitální komunikace, například dálkové nastavování parametrů a řízení stavů, a plně využívat jejich potenciál jak při uvádění do provozu, tak za provozu. Řízení projektů, plánování, konstrukci, provoz i údržbu závodu zvládnou interní týmy. Plánování a údržba závodu spadá pod řízení specializovaného oddělení.
Prostředí oceláren je charakteristické vysokými teplotami a prachovým znečištěním. Segmentové chrániče FieldConnex v předem propojených pouzdrech připravených k okamžité instalaci slouží jako sběrnicové rozvaděče. Deska v řídicím rozvaděči je propojena se segmentem sběrnice přes napájecí zdroj. Segment umožňuje prostřednictvím dvouvodičového kabelu připojení a napájení až 31 přístrojů, v praxi většinou 12 až 20 přístrojů. Kabel může být dlouhý až 1 900 m. Jakmile se data dostanou do snímače, dochází k jejich digitalizaci, a digitální komunikace umožňuje přesné přenosy s vysokým rozlišením. Data lze stabilně přenášet na dlouhé vzdálenosti. Informace o stavu, diagnostice a konfiguraci jsou přenášeny současně s naměřenými nebo řídicími hodnotami. Známé způsoby integrace řídicích technologií pro spouštěče motorů a frekvenčních měničů pro sběrnici PROFIBUS DP lze použít také pro snímače a akční členy procesu s využitím sběrnice PROFIBUS PA. Tuto konzistentní integraci umožňuje transparentní filozofie propojovacího členu FieldConnex 3. Zásadní pro úspěch projektu je včasné angažování vlastníka. Pak lze použít k dosažení optimálního účinku na pracovní balíčky a následné procesy a procedury doplňkové funkce, například vzdálenou diagnostiku a parametrizaci pomocí digitální komunikace. Zvýšenou pozornost je při automatizaci třeba věnovat koncepci stínění a uzemnění: Návrh konstrukčního řešení musí odpovídat koncepci uzemnění zvolené pro elektrorozvodný systém.
Sběrnice Fieldbus si dokáže poradit s dlouhými kabelovými vedeními a mnoha uzly pro připojení na jednom stíněném dvouvodičovém kabelu. Kompletně digitální komunikační systém umožňuje získat přístup k diagnostice všem systémovým komponentům a zajišťovat tak prediktivní a proaktivní správu údržby. Komponenty sběrnicového systému FieldConnex jsou spolehlivé a odolné a jsou proto vhodné pro využití v ocelárnách. V celé této ocelárně se využívá digitální komunikace prostřednictvím sběrnice PROFIBUS PA: Koksovna ve stejné lokalitě využívá řídicí systém jiného výrobce, ten však také využívá infrastrukturu sběrnice FieldConnex. Systém Fieldbus přináší výhody výrobním závodům nejrůznějšího typu.
We and our partners are using technologies like cookies and process personal data like the IP-address or browser information in order to personalize the advertising that you see. This helps us to show you more relevant ads and improves your internet experience. We also use it in order to measure results or align our website content. Because we value your privacy, we are herewith asking for your permission to use these technologies. You can always change/withdraw your consent later by clicking on the settings button on the left lower corner of the page.
Please select the group of cookies and scripts, that you consent to.