Pára vyráběná v elektrárně pro účely pohonu turbíny se za posledním stupněm turbíny mění na vodu v kapalném stavu. Tento proces probíhá v kondenzátoru. Chladicí voda se do kondenzátoru čerpá soustavou potrubí. Teplo z páry se přenáší do chladicí vody; dochází ke kondenzaci páry a ta je pak přiváděna zpět do ohřívače jako napájecí voda. Zahřátá chladicí voda se chladí v chladicí věži nebo přivádí přímo do stávající vodní masy.
Cílem je monitorování průtoku čerpadla chladicí vody tak, aby v kondenzátoru probíhal nepřetržitý proces kondenzace. Mimo teploty vodního proudu probíhá také měření zahřívané chladicí vody pro účely ochrany životního prostředí. Existují limity množství tepla a teploty vody, kterou lze vypouštět do vodního toku.
Moduly rozhraní K-System s galvanickým oddělením a funkční bezpečností až SIL3 přenášejí signály mezi jednotlivými komponenty systému a řídicí místností bez jakéhokoli rušení. Obecně se v aplikacích pro chladicí vodu využívají převodníky signálu bez certifikace ochrany před výbuchem. Při využití prvků systému K-System lze všechny potřeby naplnit pomocí modulů z jednoho portfolia. Kompaktní a ekonomický SC-System je ideální pro přenos analogových měření. Jeho moduly – široké jen šest milimetrů a osazené na montážní liště DIN – zajišťují účinné galvanické oddělení mezi provozní a řídicí úrovní.
K optimalizaci průtoku chladicí vody na základě množství tepla předaného do kondenzátoru a teploty proudu vody probíhá monitorování otáček čerpadel na chladicí vodu a průtoku pomocí frekvenčních měničů ve spojení s napájecími zdroji vysílačů. Kromě měření otáček zajišťují frekvenční měniče také funkci detekce skluzu určenou ke zjišťování přetížení nebo výskytu ucpání cizími předměty. Teplota proudící vody i chladicí vody vypouštěné do proudu se měří pomocí převodníku teploty s relé zajišťujícím spínání na příslušné hodnotě.