Biologická fáze zpracování v čističce odpadních vod kombinuje vzduchovací nádrž s nádrží sekundárního usazování. Během procesu aktivovaného kalu jsou přiváděny mikroorganizmy, které rozkládají organický materiál ve znečištěné vodě. To znamená, že se neustále vytváří nový kal. Aktivovaný kal je poté oddělen od čištěné vody v nádrži sekundárního usazování. Čistička přenese malé množství zbývajícího kalu do vzduchovací nádrže, aby se zachovala koncentrace mikroorganizmů v nádrži. Větší část je přemístěna do vyhnívací věže k dalšímu zpracování.
Hlavním cílem biologické fáze je rozklad organických složek. Aktivovaný kal se míchá s odpadní vodou z fází mechanického čištění a je přiváděn do procesu rozkladu. Je nezbytné sledovat životní prostředí organizmů, a pokud nejsou udržovány správné podmínky, je nezbytné přijmout opatření. K tomuto účelu jsou shromažďovány informace o koncentraci kyslíku, hodnotě pH, teplotě a redoxním potenciálu. Je nezbytné zkontrolovat kvalitu čištěné odpadní vody na výstupu z nádrže sekundárního usazování předtím, než je vypuštěna do vodního toku. Mezi parametry měření kvality vody patří koncentrace kyslíku, hodnota pH a teplota. Usazený kal je nezbytné řízeně vrátit zpět do vzduchovací nádrže, aby byla zachována minimální koncentrace mikroorganizmů v této nádrži.
Převodníky signálu řady K- nebo SC-System lze použít jako moduly rozhraní, protože při biologické fázi a v nádrži pro sekundární usazování nehrozí nebezpečí výbuchu. Napájecí zdroje vysílačů a převodníky signálu odesílají ze vzduchovací nádrže od ovládacího panelu signály snímačů relevantní parametry mikroorganizmů. Podobně jsou z modulů odesílána data o hladině kalu a parametry řízení kvality pro analogové vstupní signály, například prostřednictvím napájecích zdrojů vysílačů a převodníků signálu.