Jan s manželkou pozvali tři páry na večeři. Někteří z nich si na pozdrav potřásli rukama, někteří ne. Na konci večera se Jan každého zeptal, s kolika lidmi si potřásli rukou, a od všech dostal různé odpovědi (kromě Jana). Nikdo si netřese rukou sám/sama se sebou, s vlastním manželem/manželkou nebo se stejnou osobou víckrát.
S kolika hosty si Janova manželka potřásala rukou?
Jan se zeptal sedmi lidí a dostal sedm různých odpovědí. Protože si nikdo nepotřásl rukou se svým manželem/manželkou, pouze jedna osoba si potřásla rukou se všemi šesti lidmi a jedna osoba si nepotřásla rukou s nikým. Tito dva lidé musí být manželský pár, protože se všemi ostatními si někdo potřásl rukou alespoň jednou.
Takže osoba, která odpověděla „pět“, si potřásla rukou s každým, kromě osoby, která si nepotřásla rukou s „nikým“. Pět lidí si tedy již potřáslo rukou se dvěma lidmi. U odpovědi „jedna“ tedy zbývá pouze manžel/manželka osoby, která odpověděla „pět“. Podle stejného principu tedy musí být osoba, která odpověděla „čtyři“, manželem/manželkou osoby, která si potřásla rukou se dvěma lidmi. Na Janovu manželku tedy zbývá odpověď „tři“.