Rychlá a jednoduchá výměna informací a dat je důležitým stavebním kamenem, pokud jde o stále se rozvíjející digitalizaci. Často však neexistuje jasná souvislost mezi produktem a dokumentací nebo jsou údaje od výrobce pojmenovány a strukturovány různými způsoby. V důsledku toho je vyžadováno velké úsilí při vyhledávání a je nezbytná ruční práce, například při údržbě nebo instalaci, a tím dochází ke zvýšení nákladů.
Společnost Pepperl+Fuchs jako součást konsorcia Digital Data Chain (DDC) spolupracuje s dalšími společnostmi z odvětví automatizace procesů na vývoji standardů a platforem, které umožňují jak automatickou identifikaci objektů, tak efektivní výměnu informací.
Za tímto účelem konsorcium spoléhá na normy, jako jsou:
Jako zakládající člen společnost Pepperl+Fuchs společně s partnery a společnostmi z odvětví automatizace procesů již vyvinula standard pro automatickou identifikaci objektů – DIN SPEC 91406. Tato specifikace DIN je v současné době dále rozvíjena v rámci mezinárodního projektu do normy IEC 61406, takže získává mezinárodní význam.
Identifikátor úrovně instance standardizovaný prostřednictvím normy DIN SPEC 91406, například jedinečný identifikátor každého jednotlivého sériového čísla, umožňuje propojit informace od výrobce, jsou plány údržby a servisních úkonů, s instancemi produktů. Tímto způsobem a při použití vhodných systémů lze snadno a rychle identifikovat jednotlivé komponenty v závodě prostřednictvím mobilních zařízení. K požadovaným informacím lze přistupovat kdykoli a z libovolného místa – ve všech úrovních procesu a po celou dobu životnosti produktu. To nejen šetří čas a finanční prostředky společnostem, ale také významně přispívá k ochraně životního prostředí. Digitální forma dat šetří obrovské množství papíru, a odstraňuje tak náklady na jeho výrobu, zpracování a ukládání.
Směrnice VDI 2770 „Digitální informace od výrobce“ je směrnice pro automatizaci procesů, která objasňuje, jak lze digitálním a standardizovaným způsobem provádět výměnu popisné a instruktážní dokumentace od výrobce. K dosažení co největší neutrality napříč společnostmi v celém hodnotovém řetězci definuje směrnice vlastnosti, strukturu, rozsah, obsah a formát dat dokumentace. Tímto způsobem je pro každý produkt vytvořen tzv. „soubor životního cyklu“ se všemi informacemi od výroby po uvedení do provozu. Zaměstnanci pak mohou například přistupovat k datům a informacím a sdílet je prostřednictvím cloudových platforem pro výměnu informací. Tato koncepce by měla pomoci snížit vyžadované úsilí při vyhledávání ve velkých závodech a zefektivnit procesy.
V případě dalších dotazů kontaktujte pana Artura Bondzu.
E-mail: abondza@de.pepperl-fuchs.com