Velké vznětové motory s několika tisíci koňských sil jsou obvykle používány v dieselových lokomotivách. Motory tohoto kalibru jsou také často používány jako nouzové napájecí jednotky pro zdroje nepřerušitelného napájení. Směs vzduchu a paliva se zcela vznítí až v motoru, a proto nepředstavuje téměř žádné riziko pro samotný motor ani pro osoby pracující v jeho blízkosti. Nebezpečí může nastat pouze v případě, že je některé z palivových vedení vadné a dochází k úniku paliva.
V takovém případě jsou k automatické detekci požárů používány tepelné senzory a detektory kouře. Tato zařízení nejenže spustí vizuální a zvukový alarm, ale také aktivují automatické hasicí systémy pro okamžité hašení požáru. Rovněž automaticky uzavřou přívod paliva.
Zastavení přívodu paliva je první a nejdůležitější úkon, pokud ve strojovně obsahující jednotku vznětového generátoru vznikne požár. Pokud nemá být požáru poskytováno další palivo, je důležité před přijetím jakýchkoli dalších opatření vypnout palivová čerpadla. Tento proces musí být plně automatický a musí probíhat správně i za kritických provozních podmínek.
Klíčovým požadavkem pro spolehlivou aktivaci poplachových systémů a automatických hasicích zařízení je bezporuchový přenos signálu mezi provozním obvodem a řídicí stranou, které jsou vzájemně galvanicky odděleny.
Bezpečnostní relé KFD2-RSH-1.*D.* představují ideální řešení pro takové použití. Tato bezpečnostní relé splňují požadavky až do klasifikace SIL 3 podle normy IEC/EN 61508 a až do klasifikace PL e podle normy EN/ISO 13849 – koncepce vícestupňové redundance, která zajišťuje, že poruchy jsou prakticky vyloučeny.
Bezpečnostní relé od společnosti Pepperl+Fuchs jsou vybavena třemi elementárními relé. Díky této architektuře typu „jeden ze tří“ (1oo3) je signál přenášen i v případě, že správně funguje pouze jeden ze tří kontaktů.
Integrovaná diagnostika, které je dosahováno pomocí časově zpožděného spínání pro elementární relé, zajišťuje, že během každé spínací operace je automaticky kontrolován jeden ze tří kontaktů. Každoroční opakování tohoto procesu znamená, že modul rozhraní bude plně otestován po třech letech bez nutnosti provedení dalších testovacích úkonů.
Všechna bezpečnostní relé jsou vybavena transparentní detekcí poruch vedení. Zkraty a přerušení vedení jsou detekovány na provozní úrovni a jsou přiřazeny specifickému signálovému obvodu. Tím odpadá nutnost připojit relé k výstupu pro indikaci poruchy, která by vyžadovala další úkony související se zapojením.
Bezpečnostní relé jsou navíc vybavena vstupním filtrem, který spolehlivě odfiltruje vstupní testovací impulzy pocházející z řídicího systému. Díky tomu lze provádět diagnostiku a zkušební testy bez spuštění požárního poplachu.