Sledování provozu automatického systému skladu s vysokými regály je vždy fascinující, vezmeme-li v úvahu přesnost a dynamiku příslušných pohybů. Hlavní výzva zde spočívá v přesném polohování regálového zakladače před příslušnou sekcí. Typické ocelové konstrukce a ocelové rámy skladů s vysokými regály nejsou v žádném případě tak pevné konstrukce, jak se na první pohled zdá. Jejich geometrie totiž podléhá větším či menším výkyvům. Tyto výkyvy jsou způsobeny tepelnou roztažností, měnícími se podmínkami zatížení a faktory, jako je zatížení větrem, v závislosti na kvalitě a stabilitě konstrukce.
K přesnému přístupu do požadované sekce je často používán dvoufázový proces s hrubým a jemným polohováním ozubené tyče: V první fázi probíhá rychlé a hrubé přiblížení k cíli. Integrovaný kvalifikovaný systém jemného polohování ozubené tyče následně zajistí požadovanou úroveň přesnosti v řádu centimetrů a milimetrů. Konvenční systémy jemného polohování ozubené tyče se orientují podle referenčních cílů, jako jsou reflektory a kovové značky, které musí být instalovány na každé sekci speciálně pro tento účel. Následně vznikají náklady na montáž, servisní údržbu a čištění těchto referenčních cílů atd.
Řešení od společnosti Pepperl+Fuchs založené na kamerových technologiích dokazuje, že tento systém dokáže fungovat s nízkými náklady. Kamerový senzor se soustředí na přesné polohování automatizovaných zakládacích a vyhledávacích systémů. K tomu používá metodu, která je stejně jednoduchá jako efektivní. Každá sekce musí obsahovat otvor, který je vyvrtán do ocelového profilu rámu a slouží jako referenční bod. Systém hrubého polohování se musí dostatečně přiblížit k cíli, aby se referenční otvor nacházel v detekčního dosahu senzoru, který je až 120 × 150 mm. Jakmile technologie PHA detekuje otvor, vypočítá odchylky mezi cílovou a skutečnou polohou. To platí jak pro osu X, tak pro osu Y, takže již není nutné instalovat samostatná detekční zařízení pro každý souřadnicový směr – inteligentní vyhodnocovací algoritmus kamerové technologie PHA zvládne vše najednou.
Technologie PHA využívá buď čtyři spínací výstupy pro informace o směru a rozhraní Ethernet TCP/IP, nebo rozhraní PROFINET. Pro polohování založené na aproximační metodě spínací výstupy souřadnic –X, +X, –Y a +Y jednotlivě indikují, ve kterém kvadrantu se vyvrtaný otvor nachází, nebo je tato informace použita v protokolu PROFINET. Stavy spínačů těchto čtyř výstupů lze rozpoznat podle odpovídajících diod LED, které jsou snadno viditelné shora a z přední a zadní strany pouzdra. Během kalibrace, uvádění do provozu a údržby mohou instalační nebo servisní pracovníci okamžitě zjistit stav a chování systému jemného polohování ozubené tyče.
Technické vlastnosti
Systém jemného polohování ozubené tyče je vybaven automatickou regulací doby expozice, která kompenzuje různé odrazové vlastnosti nových, starých a znečištěných profilů regálů. Infračervené osvětlení v kombinaci s vhodným filtrem blokujícím denní světlo poskytuje spolehlivou ochranu proti potenciálním chybám způsobeným okolním světlem. Kamerový senzor integruje všechny potřebné součásti systému, jako jsou kamera, infračervené osvětlení, vyhodnocování a rozhraní, do jediného kompaktního zařízení.
Díky vysoké spolehlivosti detekce, kompaktnímu integrovanému řešení pro směry X a Y a praktickému rozhraní je kamerový senzor vhodný pro sklady všech možných velikostí s vysokými regály a šetří náklady na instalaci, materiál a údržbu.