Společnost Pepperl+Fuchs je od samého počátku aktivní v platformě Industry 4.0, která byla založena v roce 2013. V roce 2015 sehrála společnost rozhodující úlohu při vývoji Modelu referenční architektury (RAMI) Průmyslu 4.0, který popisuje základ strukturovaného přístupu a komunikace pro Průmysl 4.0.
Strany zúčastněné v platformě Průmysl 4.0 se nyní v rámci iniciativy „Manufacturing-X“ snaží dosáhnout další úrovně. Podle německého spolkového ministerstva hospodářství a opatření v oblasti klimatu je cílem této iniciativy digitalizovat dodavatelské řetězce v průmyslu, tedy v neposlední řadě „se poučit“ z nedostatečných dodávek v období pandemie: „Společnosti by měly být schopny využívat data nezávisle a společně v celém výrobním a dodavatelském řetězci. To umožňuje vznik digitálních inovací pro větší odolnost, udržitelnost a konkurenceschopnost.“
Společnost Pepperl+Fuchs zde opět významně přispívá různými technologiemi, založenými na jejích rozsáhlých a dlouholetých zkušenostech z oblasti ochrany proti výbuchu, zejména ze zpracovatelského průmyslu. Uspořádání závodu s mnohdy ohromně rozsáhlými prostory (a délkami kabelů) a určitými požadavky na ochranu proti výbuchu, vytváří zvláštní rámcové podmínky pro přenos velkých objemů dat. Na letošním veletrhu v Hannoveru společnost Pepperl+Fuchs předvede případovou studii, která ukazuje, jak lze tento úkol vyřešit s pomocí inteligentních technologií ochrany proti výbuchu a připojení chytrých mobilních zařízení, včetně aplikací IIoT.
Periferní zařízení připojené k provoznímu přepínači FieldConnex® Ethernet-APL pro montáž na lištu hlásí prostřednictvím cloudu chybu do systému správy zařízení závodu. Protože závadu nelze odstranit na dálku, na cestu do provozní oblasti výrobního závodu se vydá technik vybavený zařízením Visor-EX®, které je tvořeno chytrými brýlemi, jiskrově bezpečným chytrým telefonem Smart-EX® 03 a kapesním procesorem. V průběhu celého procesu je neustále ve vzdáleném spojení s týmem odborníků prostřednictvím vlastní sítě 5G závodu. Ten ho nejen navádí při řešení problémů a opravách, ale zajišťuje také ochranu osamocených pracovníků. Díky chytrým brýlím odborníci v rámci celého procesu vidí přesně to, co vidí technik na pracovišti.
A valve indicates that it is worn and needs to be replaced soon. Current device data on the status is output via the HART communication protocol. In the event of a planned plant shutdown, the valve can be replaced by a technician using work order management. The technician can effectively schedule the installation into his route. An image documentation of the installation is created with the smartphone.
The technician receives a push message on his Tab-Ex® 03 tablet: An ordered valve has arrived. He collects it and installs it in the system. The cable is pulled from the Ethernet-APL switch to the device and the connection is made. The field device is automatically recognized, registered and can be set up. The basic settings can be accepted or default settings can be called up from the device manufacturer.
Závada se vyskytuje u jednoho ze tří ventilů, které jsou všechny označeny „jedinečným identifikátorem“. Jedná se o jedinečný identifikátor standardizovaný v souladu s normou IEC 61406 s jednotlivými sériovými čísly ve formě QR kódu. Technik naskenuje QR kód jednoho ze tří ventilů pomocí produktu Smart-EX® 03 a načte digitální štítek s označením tohoto zařízení: tím získá přístup k obálce Asset Administration Shell (AAS) přesně této periferie. Ukáže se, že chyba musí být v jednom z ostatních ventilů. Proto naskenuje digitální štítek s označením druhého ventilu – nyní produkt Smart-EX zobrazí chybovou zprávu. Seznam dat a náhradních dílů vadného ventilu je nyní poskytován prostřednictvím obálky Asset Administration Shell. Technik má s sebou potřebný náhradní díl, vymění ho a ihned si ho objedná jedním kliknutím.
Moderátor ukazuje, že s pomocí vhodných technologií lze v prostředích s nebezpečím výbuchu snadno implementovat komplexní konektivitu až do cloudu.
Ústředním prvkem takového scénáře je obálka Asset Administration Shell (AAS) – neutrální průmyslový standard v souladu s normou IEC 61360, který slouží pro poskytování informací o zařízení (majetku) a také pro jednotnou komunikaci. Každé zařízení má vlastní obálku AAS, ve které se ukládají informace o jeho vlastnostech a funkcích, jako jsou stavební plány, údaje o produktu, změny stavu, atd., a to od začátku vývoje produktu po celou dobu jeho životnosti. Obálka AAS tedy představuje digitální dvojče převážně fyzického objektu nebo zařízení. Prostřednictvím obálky AAS lze každé zařízení identifikovat a řešit po celém světě. Prostřednictvím standardizovaných rozhraní a jednotného jazyka mohou lidé nebo stroje vyhledávat, vyměňovat a ukládat všechna požadovaná data a informace o konkrétním zařízení – to zajišťuje globální interoperabilitu a připravuje cestu pro digitální hodnotové sítě.
K obálce AAS fyzických objektů lze automaticky přistupovat pomocí jedinečného identifikátoru standardizovaného podle normy IEC 61406. Digitální štítek s označením je jednotný dílčí model obálky AAS, který zpřístupňuje všechny relevantní informace, certifikáty i dokumentaci v digitální podobě. Ve srovnání s konvenčními analogovými štítky s označením přináší obálka AAS a digitální štítek s označením značnou přidanou hodnotu.
Iniciativa za jedinečný identifikátor vznikla jako projekt „Auto-ID“ výrobců procesních zařízení a provozovatelů zpracovatelských závodů. Cílem bylo pojmout stále obsáhlejší značení na zařízení pro ochranu proti výbuchu a dále elektronicky spravovat odpovídající informace o zařízení a umožnit jejich digitální použití v terénu.
Společnost Pepperl+Fuchs na veletrhu v Hannoveru 2023 představí několik exponátů s propojeným obsahem, které demonstrují inteligentní využití různých technologií a standardů pro komplexní digitální spolupráci v rámci jednoho datového ekosystému.
Navštivte nás u stánku D76 v hale 9.