Az üzemek, termékek és rendszerek egyre fokozottabb hálózati kapcsolatba kerülnek egymással. Ezért nagy erőfeszítéseket tettünk a gép és gép közötti (M2M) kommunikációs szabványok meghatározására. Az utóbbi években egy ilyen szabvány már létrejött a piacon: Ez az OPC UA. Ez a forgalmazókon átívelő, nyílt architektúra az ipari kommunikációban történő információcserére lett tervezve. Az M2M kommunikáció mellett a technológia támogatja a gépek és a magasabb szintű rendszerek közötti adat- és információcserét az Ipar 4.0 környezetekben. A Pepperl+Fuchs bemutatja a világ első, OPC UA kapcsolódási ponttal ellátott IO-Link masterét, amely egyetlen készülékben egyesíti az architektúra előnyeit.
Az OPC UA (nyílt platformú kommunikációs egységes architektúra) lehetővé teszi a gépek gyártásban részt vevő gépek platformfüggetlen, kölcsönösen átjárható, forgalmazókon átívelő együttműködését, valamint lehetővé teszi a gépek és rendszerek közötti kommunikációt zárt hálózatokban és interneten keresztül egyaránt. Az OPC UA több mint kommunikációs protokoll, mivel az architektúra adatmodelleket és interakciós koncepciókat is tartalmaz. A kapcsolódási pont méretezhető is, ami kis és nagy méretű infrastruktúrákhoz is alkalmassá teszi, továbbá támogatja a mobilkészülékekkel történő használatot.
Az OPC UA szabványokon és irányelveken alapul, amelyeket be kell tartani az OPC UA kommunikáció megfelelő használata érdekében. Így a technológia még hatékonyabbá teszi az üzemi folyamatokat, miközben minden szinten biztosít biztonságos információcserét.
A Pepperl+Fuchs elsőként integrálta az OPC UA-t az IO-Link masterekbe, és jelenleg a PLC-alapú rendszerekhez és időkritikus alkalmazásokhoz használt ICE1 masterek bővítéseként bevezeti az ICE 2 (EtherNet/IP) és ICE3 (PROFINET) mastersorozatokat. Mindkét új IO-Link mastersorozat OPC UA kapcsolódási ponttal és valós idejű terepibusz-protokollal van ellátva, ami ideális megoldást jelent olyan felhőalapú alkalmazásokhoz, amelyek kevésbé időérzékenyek. A teljesen webalapú, további szoftvereket nem igénylő konfigurációs koncepció példaértékű üzembe helyezést biztosít, valamint optimális megoldást nyújt önálló, nem kiemelkedő PLC-vel dolgozó alkalmazásokhoz. Az összes modulbeállítás különálló fájlként menthető, így a konfiguráció egyszerűen áttölthető az új eszközre (modulklónozás).
Az OPC UA és Ethernet alapú terepibusz-protokollok segítségével történő egyidejű, interferenciamentes kommunikáció szintén lehetővé teszi a hibrid rendszerek használatát. Ezekben az esetekben egy PLC koordinálja az összes időérzékeny alkalmazást és folyamatot, miközben kevesebb időérzékeny, összesített állapotadat kerül a felhőbe. A MultiLink protokoll segítségével a felhasználók egyszerre érhetik el az eszközt a PLC-n és a felhőn keresztül.
Forgalmazókon átívelő, platformfüggetlen információcsere (M2M kommunikáció)
Rugalmas megoldás felhőalapú és olyan hibrid rendszerekhez, amelyek PLC és felhő kombinációját használják
Teljesen webalapú konfigurációs koncepció alapján történő, felhasználóbarát üzembe helyezés
A modulklónozási funkció egyszerű eszközcserét és üzembővítést tesz lehetővé