Egy folyamatipari üzem élettartama során a mérési és vezérlőtechnológiát egy vagy két alkalommal cserélik ki, a felhasználók így új és modernebb vezérlőtechnológiákat is ki tudnak próbálni. Egy buszrendszer például jó megoldást jelenthet a hagyományos, egy-az-egyhez kapcsolatok helyett,
mert ez utóbbiaknak nagyon időigényes a karbantartása. A digitális kommunikáció javítja az üzemek működési hatékonyságát, mivel a rendelkezésre álló információt nagyobb mennyiségben használja fel, az adatokat pontosan továbbítja, valamint lehetővé teszi a távoli konfigurációt és diagnosztikát is. A már meglévő analóg terepi eszközökbe tett befektetéseket ez nem érinti, azok jövedelmezősége továbbra is fontos szempont.
A cél, hogy a felújítás minél gyorsabban, gördülékenyebben és költséghatékonyabban valósuljon meg. Emellett az állásidőnek is a lehető legrövidebbnek kell lennie. Szintén fontos a terepi eszközök karbantartása, hogy továbbra is használhatók legyenek a folyamat során. A kihívást az okozza, hogy sok különböző, analóg és különálló szenzorral rendelkező eszközt és aktuátort kell egy új kommunikációs infrastruktúrába integrálni, illetve az új vezérlőrendszerhez csatlakoztatni.
A Pepperl+Fuchs távoli I/O rendszere áthidaló megoldást nyújt a meglévő technológiai keretrendszer és az új vezérlőrendszer között. LB és FB rendszerek formájában érhető el, és mérési, valamint mérnöki feladatok irányítását végző feladatok végezhetők vele a robbanásveszélyes területeken, valamennyi zónában és divízióban. Ezek a rendszerek különböző protokollokon keresztül létesítenek digitális kapcsolatot hagyományos szenzorokkal és aktuátorokkal, például 4 ... 20 mA eszközökkel, hőmérséklet- és NAMUR érzékelőkkel, valamint mágnesszelepekkel.
A távoli I/O állomások moduljait akár működés közben is könnyedén egy hátlaphoz lehet csatlakoztatni. Energiatakarékosak, és alacsony az energiaveszteségük. A gyújtószikramentes és nem gyújtószikramentes kimenetellel rendelkező modulok is egymás mellett működtethetők. Az egycsatornás modulokat az egyhurkos integritás, a többcsatornás modulokat a magas térkitöltés miatt érdemes használni, de a kettő akár kombinálható is.
A távoli I/O technológia az alábbi módokon csökkenti az üzemek korszerűsítésével járó befektetési költségeket: megtartja a terepi készülékek technológiai keretrendszerét; kültéri telepítés, általában a helyi forgalmazó helyén; megtartja a terepi vezetékeket; az útvonalak a jelzésekhez igazodnak, ami kisebb helyigényt is jelent. Ha a modulokat egyenként lehet korszerűsíteni, azzal az esetleges változtatások és bővítések kisléptékben és olcsón kivitelezhetők. A távoli I/O rendszerek hitelesítve, előhuzalozva, csatlakozásra készen érkeznek a helyszínre, a telepítésükhöz és bejegyzésükhöz szükséges pénz és idő így a minimumára csökkenthető.