Az automatizált önvezető szállítóeszközök (AGV-k) működéséhez két dolog elengedhetetlen: megbízható navigáció és védelem. A navigációra különböző módszerek léteznek, pl. sávirányítás vagy LiDAR érzékelőkkel való navigáció. Ezek vagy a gyár falaira szerelt prizmákat használják, vagy betanított környezeti kontúrok segítségével történik a navigáció. A jármű védelme érdekében általában különböző érzékelőket használnak. Bizonyos helyzetekben, például az átadási pontokon, kapukon vagy keskeny rakodófolyosókon ezeket a biztonsági berendezéseket ki kell kapcsolni, ellenkező esetben az AGV-t biztonsági állapotba állítják. Ilyen esetekben az ISO 3691-4:2020(E) és az ISO 13849-1 szabványok előírják, hogy az AGV helyzetét ezen a ponton védeni kell, vagy PL d segítségével meg kell határozni.
Automatizált járművek használata esetén mindig biztosítani kell a személyek és gépek sérülésének elkerülését. Ahhoz, hogy e feltétel a korábban leírt körülmények között garantálható legyen, az AGV biztonságos pozicionálását a PL d-vel összhangban szükséges elvégezni, miközben meg kell felelni az olyan szabványosított követelményeknek, mint a dokumentáció, a számítások elvégzése, stb. Az alkalmazott érzékelőtechnológia legmagasabb fokú precizitása és robusztussága mellett elengedhetetlen a szabványok és iránymutatások ismerete, a teljes biztonsági koncepció kidolgozása, valamint a számítások elvégzése és a hitelesítés.
A navigációhoz használt érzékelő-adatok RFID-rendszerből kapott információkkal bővíthetőek. Az AGV-re egy R2000 sorozatú 2-D LiDAR érzékelő van felszerelve, amely a jármű helyzetének meghatározásához kontúrnavigációt használ. Ezenkívül egy RFID olvasó/író fej is felszerelésre kerül az AGV alá. A padlóba épített RFID-jeladó azonnal továbbítja a helyadatokat, amint az olvasófej közvetlenül a jeladó fölé ér. Az érzékelőadatok redundanciája azt jelenti, hogy a jármű biztonságos pozíciója az üzemben biztonságosan meghatározható, így más biztonsági berendezések kikapcsolhatóak.
Az R2000 helyzetadataival az AGV-re már amúgy is telepített érzékelővel történik a pozicionálás – így a már meglévő érzékelő miatt nincsenek többletköltségek. A nagy szögfelbontás és a 2-D LiDAR érzékelő különösen kis fénypontja garantálja a maximális pontosságot és ezáltal a pontos helyzet-meghatározást. A robusztus jeladókkal felszerelt RFID-rendszer használata még megbízhatóbbá teszi a működést, mivel a szennyeződés vagy törmelék nem befolyásolja a mérési eredményeket. A gyárüzemeltető az átfogó megoldáshoz egyetlen forrásból juthat hozzá: A Pepperl+Fuchs az érzékelőtechnológia mellé a teljes biztonsági rendszert is kínálja – beleértve a dokumentációt is –, amelyet gép- és járműbiztonsági szakemberek fejlesztettek ki.