Az Ipar 4.0, a dolgok ipari internete és a digitális átalakulás a folyamatiparban – különösen a feldolgozóüzemeknél – igencsak gyerekcipőben jár az ipari megoldások között. Egy tizenkét vállalat és négy szabványügyi szervezet együttműködésében kifejlesztett, innovatív technológia azonban végre véget vet ennek: az Ethernet Advanced Physical Layer (Ethernet Fejlett Fizikai Réteg), vagy röviden Ethernet-APL megjelenésével a terepitől a vállalati szintig ívelő akadálytalan, hálózati alapú kommunikáció most már elérhetővé válik a folyamat-automatizálásban is. Az Ethernet-APL terepi switch formájában pedig a Pepperl+Fuchs bemutatja az első olyan terméket, amely világszerte lehetővé teszi a terepi műszerekhez való kétirányú közvetlen, gyors, akadálymenteshozzáférést Ethernet-APL-en keresztül. Az ACHEMA Pulse-on, június 15-én és 16-án bemutatásra kerül a FieldConnex® innováció.
Most először a feldolgozóüzemek felhasználói számára lehetővé válik a jól ismert és terepen már bevált Ethernet-alapú protokollok, például a PROFINET, Ethernet/IP vagy OPC UA használata a vezérlőhelyiségen túl is, az egész üzemben. Ez teljesen új alkalmazásokat nyit meg a folyamatipar számára, például azokat, amelyekre az Ipar 4.0 keretében egyre nagyobb szükség van. De ez új automatizált folyamatokat is eredményez arra vonatkozóan, hogy a felhasználók a jövőben hogyan dolgozhatnak a műszerekkel a feldolgozóüzemek területén.
Az Ethernet-APL fejlesztésének középpontjában az az egyszerűség áll, amelyről az Ethernet a mindennapi életünkben bevett kommunikációs technológiaként ismert: az Advanced Physical Layer (Fejlett fizikai réteg) a szabványos Ethernet technológiákat teszi elérhetővé a folyamatipar számára, továbbá megfelel a felhasználók egyszerű, magától értetődő kezeléssel kapcsolatos elvárásainak. Az Ethernet-APL alapja a robusztus és jól ismert kétvezetékes kábel, továbbá a megoldás robbanásvédett is, melynek szerves része a gyújtószikra-mentesség.
A meglévő kábelezés helyben marad és újra felhasználható az Ethernet-APL-alapú komponensek számára, ami jelentősen megkönnyíti a korszerűsítést, illetve akár a teljes terepi buszról Ethernetre történő átállást. És ez az, ahol a FieldConnex termékcsalád Ethernet-APL terepi switch tagja főszerepet kap: az Ethernet-APL mellett a terepi switch az a termék, amely opcionálisan képes kezelni a Manchester Bus-alapú Fizikai réteget (MBP), és így igen rugalmasan konfigurálható a PROFIBUS PAeszközök korábban telepített alapjára. Így lehetővé teszi az új APL és a meglévő terepi buszos terepi eszközök egyidejű működését egy közös infrastruktúrán.
A telepítés gyors és egyszerű: az interfész automatikusan érzékeli és alkalmazkodik a csatlakoztatott eszköz kommunikációs fizikájához. Egy kétvezetékes kábelen keresztül egyszerre továbbít áramot és adatot a robbanásveszélyes területekre, a folyamatipar követelményeinek megfelelően. A switch legfeljebb 24 portot biztosít az APL-kompatibilis eszközökhöz vagy a már telepített terepi eszközökhöz való csatlakozáshoz.
Ez lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy egy terepi eszközzel hozzáférjen több folyamatértékhez is, például térfogathoz, tömeghez, hőmérséklethez és sűrűséghez egy áramlásmérő eszközről. Az Ethernet-APL terepi switch egyetlen infrastruktúrán keresztül egyszerre több alkalmazás számára is elérhetővé teszi a diagnosztikai funkcióval rendelkező és nagymértékben konfigurálható eszközök minden adatát, lehetővé téve így az eszközök, az üzem és a folyamat prediktív karbantartását. Az Ethernet-APL sínes terepi switch vezérlőszekrényekben vagy terepi elosztókon DIN-sínre szerelhető és Zóna 2 helyeken telepíthető, a terepi eszközök csatlakozásai pedig gyújtószikramentesek Zóna 2 esetén.
Ez a világelső Ethernet-APL sínes terepi switch tökéletesen alkalmas kompakt rendszerek és beltéri alkalmazások igényeinek kiszolgálásához. A jövőben az Ethernet-APL termékcsalád összesen három különböző switch-et fog tartalmazni, így az összes topológiatípus támogatható lesz. Az akár Zóna 1-es, kültéri telepítések esetén APL trönkről működtetett Ethernet-APL terepi switch-et nagyobb területű rendszer-elrendezésekhez tervezték. A harmadik változat, az Ethernet-APL főswitch a vezérlőszekrénybe kerül beépítésre. Az APL fővezetéket árammal látja el.
Nagy adatmennyiségek leggyorsabb és leghatékonyabb, akadálymentes kommunikációja a robbanásveszélyes területtől egészen a felhőig