Az önállóan mozgó robotokat (AMR) egyre gyakrabban használják a gyártóüzemekben és raktárakban, hogy árukat szállítsanak egy gyűjtőpontról egy meghatározott rendeltetési helyre. Ezek a járművek nehéz terheket is szállíthatnak. A szállított terméket általában hagyományos Euro raklapokra helyezik. Az AMR tetejére egy fotoelektromos érzékelő van felszerelve. Ez az érzékelő általában felfelé néz az épület teteje felé, és érzékeli a raklap alapzatát be- és kirakodás közben. Erre az érzékelőre van szükség a raklap kezdetének és végének pontos érzékeléséhez.
A háttérszűréssel rendelkező hagyományos fotoelektromos érzékelő elegendő lehet a raklap alapjának érzékeléséhez. Ugyanakkor, ha a jármű raklap nélkül közlekedik, a háttérben lévő tárgyak is a látómezőben kerülhetnek, és ezek fényvisszaverő felületük miatt megzavarhatják az érzékelőt. Ilyen tárgyak lehetnek például a szigetelt szellőzőcsatornák, amelyeket fényvisszaverő alumínium fóliával borítanak be. Mivel az AMR mozgásban van, a kedvezőtlen szögben lévő, nem meghatározott háttérvisszaverődések az érzékelő pásztázási tartományában lévő tárgynak tűnhetnek és így megkerülhetik a háttérszűréssel rendelkező érzékelő két vevőelemes elvét. Az ilyen kapcsolási hibákat meg kell előzni. Az érzékelőt a megfelelő érzékelési tartományba kell beállítani, mivel használat közben ez már nem állítható be.
Az OQT400-R200 érzékelő Multipixel technológiát (MPT) használ a céltárgy tényleges távolságának meghatározásához. Az érzékelő a „távolságméréses érzékelés” elvét alkalmazva megbízhatóan meghatározza, hogy a raklapalap valóban az érzékelési tartományban van-e, és figyelmen kívül hagyja a meghatározatlan háttérvisszaverődéseket, még nagyobb távolságból is. A multipixeles technológia segítségével az érzékelő az objektum tényleges távolságát méri, és ablakmódban szkennelési tartományokat is definiálhat. Ebben a konkrét alkalmazásban az érzékelő így kiküszöbölheti a két vevőelem elvén alapuló, háttérszűréssel rendelkező szabványos érzékelő potenciális gyenge pontjait. Ebben a változatban az érzékelőt a raklap aljától mért 200 mm-es távolságra állították be, ami ennél a felhasználási módnál szükséges.
Műszaki jellemzők
A multipixeles technológia és az optimális fénypontgeometria révén sima és texturált felületek egyaránt érzékelhetők. Az MPT a környezeti fény interferenciájával szemben is rendkívül ellenálló. Az érzékelő IO-Link interfészén keresztül beállítható, hogy megfeleljen az adott alkalmazás követelményeinek – érzékelési tartománya 40 mm és 400 mm között állítható. Ez a rugalmasság azt jelenti, hogy az érzékelő számos alkalmazásban használható, így kevesebb eszközre van szükség. A standard értékek mellett az MPT érzékelők a gyárban az alkalmazásspecifikus érzékelési tartományokhoz is adaptálhatók.