Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) az árukat egyik helyről a másikra szállítják a termelési és raktározási logisztika részeként. Az átadóállomásokon az áruk be- és kirakodása az AMR-re automatikusan történik. Gyakran több állomás található egymás mellett. Először is, az AMR-nek biztonságosan kell dokkolnia egy állomáson az áruszállító zökkenőmentes és biztonságos átadásának garantálása érdekében. Az átvitel során az AMR és az átadóállomás közötti egyszerű, de robusztus jelátvitel szükséges a be- és kirakodás irányának szabályozásához.
Itt a hangsúly egy robusztus jelátviteli kapcsolat létrehozására van a be- és kirakodás folyamatának szabályozásához. A kapcsolatnak akkor is megbízhatóan kell működnie, ha a környező területen olyan fémszerkezetek vannak, amelyek zavarhatják az AMR és a rakodóállomás közötti kommunikációs csatornát. Egyes esetek megkövetelhetik annak megerősítését, hogy biztosított a jelátvitel az AMR és a megfelelő rakodóállomás között. Ez segít az AMR-nek a lehető leggyorsabban és legkönnyebben felismerni a célpozíciót. Az AMR útvonalától függetlenül a jeladótól érkező fényjelnek előzetesen meg kell érkeznie a vevőelemhez – akkor is, ha a jármű nem megfelelően igazodik, vagy ha különböző tényezők, mint például enyhe bukkanók az útvonalon, rezgéseket okoznak. A sztenderd adó-vevős optikai érzékelő fénypontja túl kicsi lenne ehhez a feladathoz; az AMR nem minden alkalommal találná meg a helyét. A sztenderd adó-vevős optikai érzékelőrendszer sem lenne képes kompenzálni a mozgást, miközben a jármű megáll, vagy az egyenetlen talaj miatt megváltozik a helyzete.
A BB10-P-F1/BB10-P-F2 sorozatú, adó-vevős optikai érzékelők ideális komplett csomagot biztosítanak. Egy két adó-vevős optikai érzékelő használatával egyszerű, kétbites jeltovábbítás hozható létre az átadóállomáson történő be- és kirakodás kiváltásához. Az első érzékelő jelzi a pozicionálási folyamat befejezését, a második érzékelő pedig elindítja a be- vagy kirakodási folyamatot. A jelátvitel teljesen folyamatbiztossá tehető két, különböző átviteli frekvenciával működő, adó-vevős optikai érzékelő segítségével. Ez azért van, mert a fémrészek visszaverődései által okozott áthallás megakadályozható, még akkor is, ha az érzékelők nagyon közel vannak egymáshoz. Ez a kommunikáció a megfelelő átrakóállomás használatának megerősítésére vagy a megfelelő átrakóállomás megtalálására is használható az AMR pontos pozicionálása előtt. Ezt egy olyan adó teszi lehetővé, amely az AMR 1-es átviteli frekvenciáját használja, és amely az átadóállomások 1-es vételi frekvenciáját használó vevőkészülékekkel párosítható. Az átadóállomás vevőjének egyszerű aktiválásával a megfelelő átadóállomás nagyon egyszerűen, nagy távolságból megerősíthető egy adó-vevős optikai érzékelő segítségével. A nem használt állomás vevője egyszerűen deaktiválódik, mert nincs folyamatban átvitel. A fénypont és a vevő nyitási szögének ideális mérete biztosítja a megbízható érzékelést, még akkor is, ha a jármű nem illeszkedik optimálisan, vagy ha rezgések befolyásolják az AMR-t.
Műszaki jellemzők
A két adó-vevős optikai érzékelő használata rendkívül helytakarékos, és mindenekelőtt költséghatékony módja a feladat megoldásának. A két különböző átviteli frekvencia szintén előnyösen használható: Először is, a rendszer az 1-es frekvencián érzékeli a megfelelő állomást. A második pár érzékelő 2. frekvenciára kapcsolása elindítja a be- vagy kirakodási folyamatot. Ez a jel robusztus, és nem befolyásolja az interferencia, ellentétben az AMR vezeték nélküli kommunikációval, melynek teljesítménye rosszabb lehet a számos fém alkatrészt tartalmazó környezetekben. A rádiókommunikációra és a sávszélességre vonatkozó előírások nem érvényesek. A két különböző átviteli frekvencia használata megakadályozza a fénysugár visszaverődései által okozott áthallásokat. Az eszközök infravörös fényt bocsátanak ki, amely az emberi szem számára láthatatlan, így nincsenek zavaró vizuális hatások.
Rövid áttekintés