Az automatikus irányítású járművek (AGV-k) megbízható navigációt és biztonságos mozgásirányítást igényelnek. A jármű mozgásának egyes fázisai számos érzékelővel rögzíthetők. Ezek az adatok információforrásként szolgálnak a járművezérlő rendszer számára. Általában a funkcionális biztonsági követelményeknek megfelelő érzékelőket használják a mozgás irányának érzékelésére. Az AGV-ket sokféle helyen használják, a hagyományos gyáraktól kezdve a rendkívül alacsony hőmérsékleten működő hűtőkamrákon át különféle kültéri területekig, zord időjárási körülmények között.
Az irányérzékelő rendszer biztosítja, hogy a jármű indítás után menetirányba álljon. Biztosítania kell a járművezérlő rendszer számára azokat az alapvető információkat, amelyek alapján a jármű biztonságosan kormányozható és a rakomány súlyától és méretétől függetlenül stabil pályán tartható. Az irányérzékelésnek megbízhatónak és biztonságosnak kell lennie, és a környezeti hatások nem befolyásolhatják. Ez különösen fontos a jármű indítása után vagy a tesztmenet során, amelyet a haladási irány ellenőrzésére használnak.
Az NSB és NSN sorozatú induktív biztonsági érzékelők megbízható adatokat szolgáltatnak az irányérzékeléshez. Ezeket az adatokat az AGV egyes kormányzott tengelyein lévő kapcsolókarokbiztonságos pozíciófigyelésével hozzák létre. Az érzékelő észleli a fémtárgyat – a kapcsolókart – és elküldi a megfelelő kapcsolási jelet a vezérlőrendszerbe. Ez megakadályozza a túlzott kormányzási szögeket például nehéz rakományok szállításakor. Az érzékelők holtsáv nélkül érzékelik a célt, ami azt jelenti, hogy nincs minimum távolság. Az érzékelést nem befolyásolja a por vagy a szennyeződés.
Műszaki jellemzők
Példa az NSN4-12GH45-2E2-V1-M1-S2D2-re:
Az érzékelők sokféle kivitelben és különböző felszereltséggel kaphatók, mint például:
Az eszközök nagyon kompakt kialakításúak, és könnyen felszerelhetők az AGV-k meghajtórendszerére. A szabványosított OSSD-interfész és az átfogó biztonsági dokumentáció biztosítja a gyors és egyszerű integrációt. Ugyanakkor az érzékelők megfelelnek a PL d (EN ISO 13849-1) és SIL 2 (IEC EN 61508) szabványok funkcionális biztonsági követelményeinek. Kiterjesztett hőmérséklet-tartományú (–40 és +85 °C között) és magas fokú védelemmel (IP68/69) rendelkező modellek is kaphatók. A szabványos fémtárgyak elegendőek – nincs szükség speciális kódolásra. A magas jellemző biztonsági értékek lehetővé teszik a biztonsági rendszerbe történő egyszerű integrációt, és csökkentik a szükséges ellenőrzések évenkénti számát.