Konfiguracja systemu IO-Link składa się z kilku kroków. W pierwszej kolejności master IO-Link zostaje zintegrowany z systemem automatyzacji i skonfigurowany wraz z odpowiednim opisem urządzenia dla danego systemu fieldbus. Plik z opisem urządzenia zawiera informacje na temat zakresu adresowego, liczby portów i charakterystyki samego modułu.
Drugi krok obejmuje parametryzację urządzeń IO-Link za pomocą narzędzia do konfiguracji IO-Link. Narzędzie to odczytuje dane IODD dostarczone przez producenta i przydziela odpowiednieporty, ich adresy i ostatecznie parametry.
Gdy na jednej linii produkcyjnej wytwarzane są różne, niestandardowe produkty, często konieczna jest zmiana receptury i modernizacja maszyn. Na przykład w rozlewniach, gdzie używane są różne materiały i/lub opakowania, a także podczas produkcji maszyn i urządzeń, gdzie produkowane są różne wersje. Często prowadzi to do przestojów zakładu, które mogą być kosztowne. IO-Link umożliwia konfigurowanieczujników i elementów wykonawczych poprzez jednoczesne przesyłanie danych procesów i parametrów bezpośrednio z układu sterowania i podczas eksploatacji. Umożliwia to ciągłą produkcję w jednostkowych partiach, ponieważ nie występują w tym przypadku straty czasu związane z konfiguracją.
Dzięki jednoczesnej transmisji danych procesowych i parametrów IO-Link umożliwia ponowną parametryzację czujników i elementów wykonawczych podczas eksploatacji.