Zákazník | Versalis
Projekt | Připojení provozních zařízení k řídicímu systému pomocí systému Remote I/O
Místo | Priolo Gargallo, Itálie
Co mají společného běžecké boty a jablko? I když odpověď na tuto otázku není zrovna zřejmá, přece je něco spojuje: u obou produktů hraje důležitou roli ethylen (známý též jako ethen). Ethylen je nejvíce vyráběnou organickou základní chemikálií. Vyrábí se parním krakováním a výsledný produkt se používá jako materiál podobný gumě na mezipodešve pro ochranu kloubů v běžeckých botách.
Co mají běžecké boty společného s jablkem? Protože je ethylen velmi mnohostranně použitelný, existuje mnoho různých scénářů uplatnění – například v potravinářství. Aby ovoce a zelenina vydržely do nejdéle čerstvé a v obchodech vypadaly chutně a šťavnatě, provádí se jejich umělé dozrávání právě pomocí plynného ethylenu. Tento postup zlepšuje přepravu zboží a chrání před plísněmi.
Italská chemická společnost Versalis, dceřiná společnost ropné společnosti ENI, provozuje závody na výrobu polyethylenu a aromatických sloučenin v italském městě Priolo Gargallo a je jedním z největších výrobců této užitečné základní chemikálie na světě. Při výrobě plynného bezbarvého ethylenu se používají chemikálie s extrémně vysokou hořlavostí. Proto je nutné ve zpracovatelském závodu neustále zajišťovat co nejvyšší bezpečnost osob a strojů.
Během implementace nové bezpečnostní směrnice se společnost Versalis rozhodla modernizovat ručně řízený bezpečnostní systém. K hlavním požadavkům obsluhujících pracovníků patřila všestrannost a flexibilita v každodenním provozu. Nová bezpečnostní směrnice vyžadovala, že v případě požáru musí být každý instalovaný hasicí ventil uvnitř závodu řízený buď lokálně nebo z centrální řídicí místnosti. Kvůli splnění tohoto cíle byla nutná modernizace systému řízení procesů. Ta by ventily zpřístupnila až po nejvyšší administrativní úroveň společnosti.
Společnost Pepperl+Fuchs v úzké spolupráci se společností Versalis vyvinula technickou definici zákaznického řešení. Nový systém požární ochrany nyní tvoří 117 motorově ovládaných ventilů (MOV) rozmístěných po celém oblasti s nebezpečím výbuchu (asi 2 km²). Vzhledem k mimořádně vysokým požadavkům na aplikaci zásadní pro bezpečnost v petrochemickém výrobním závodě je každá digitální komunikační cesta nainstalována s trojitou redundancí (hlavní linka, sekundární linka, servisní linka). Vzdálenosti mezi široce rozmístěnými motorově ovládanými ventily pomáhá překlenout centralizovaná prstencová topologie.
Sedm stanic systému Remote I/O od společnosti Pepperl+Fuchs s redundantními napájecími zdroji a sběrnicovými vazebními členy je připojeno k prstencové topologii prostřednictvím protokolu Ethernet/Modbus TCP-IP a optických převodníků. Kvůli ještě větší bezpečnosti je hasicí systém rozvržený redundantně. Binární vstupy sledují zpětnou vazbu polohy a celkový stav systému požární ochrany. Celý systém Remote I/O je vestavěný do odolného nerezového pouzdra.
Během inspekce závodu a kontroly při převzetí učinilo řešení dobrý dojem dosaženou časovou úsporou, neboť funkce Remote I/O umožnily rychlé přezkoumání celého prstence. Byl otestován každý softwarový a hardwarový mechanismus a každý prstenec. Zkušební programy působily na technologie Remote I/O i na digitální systémy, proto byly všechny simulace provedeny pomocí nástroje PACTware. Velké množství vygenerovaných dat bylo velmi užitečné k získání rychlého přehledu o stavu celé struktury systému.
Nový systém nyní poskytuje moderní, diagnostické a prediktivní sledování poloh ventilů u hasicích ventilů přímo přes řídicí systém. Tím se snižuje doba odstávky závodu a zaručuje vyšší efektivita výroby. Když se nějaký ventil zasekne, obsluhující pracovníci z řídicího systému obdrží diagnostické oznámení, což jim umožní ihned zahájit správně zacílený servisní zásah. Již není nutné, aby servisní technici prováděli časově náročné inspekční pochůzky ke každému ventilu a zkoušeli jeho funkčnost.
Ve srovnání s dříve instalovanou topologií spojující jednotlivé body nyní společnost Versalis díky novému síťovému řešení založenému na systému Remote I/O ušetří několik kilometrů kabeláže. Nakonec je v chemickém závodu potřeba o 50–60 % méně kabelů. Řešení od společnosti Pepperl+Fuchs několika způsoby výrazně zvýšilo efektivitu a současně zajistilo maximální bezpečnost a dostupnost.