Závody, produkty a systémy jsou stále více propojovány sítěmi. V důsledku toho vyvstala závažná potřeba ustanovit standardy pro komunikaci mezi stroji (M2M). V posledních letech se na trhu již jeden takový standard etabloval: OPC UA. Tato otevřená architektura používaná různými výrobci je určena pro výměnu informací v rámci průmyslové komunikace. Kromě komunikace M2M tato technologie podporuje výměnu dat a informací mezi stroji a systémy vyšší úrovně v prostředích Průmyslu 4.0. Společnost Pepperl+Fuchs představuje první modul IO-Link Master na světě s rozhraním OPC UA, který kombinuje výhody architektury v jednom zařízení.
Architektura OPC UA, což je zkratka pro Open Platform Communications Unified Architecture, podporuje interoperabilní a na platformě nezávislouspolupráci strojů od různých výrobců ve výrobě a umožňuje komunikaci mezi stroji a systémy, a to jak v uzavřených sítích, tak přes internet. OPC UA je více než pouhý komunikační protokol, protože architektura také zahrnuje datové modely a koncepty interakce. Rozhraní je také škálovatelné, takže je vhodné pro malé i velké infrastruktury, a podporuje použití mobilních zařízení.
Architektura OPC UA je založena na standardech a směrnicích, které je nutné dodržovat k zajištění kompatibilního použití komunikace OPC UA. Tato technologie tak pomáhá zefektivnit procesy v závodech a současně zajišťuje zabezpečenou výměnu informací na všech úrovních.
Společnost Pepperl+Fuchs poprvé začlenila architekturu OPC UA do modulů IO-Link Master a nyní kromě modulů Master řady ICE1, které jsou určeny pro systémy založené na PLC a časově kritické aplikace, představuje moduly Master řad ICE2 (EtherNet/IP) a ICE3 (PROFINET). Obě nové řady modulů IO-Link Master využívají rozhraní OPC UA a protokol Fieldbus poskytující informace v reálném čase, což z nich činí ideální řešení pro cloudové aplikace, které jsou méně citlivé na čas. Díky koncepci plně webové konfigurace, která nevyžaduje další software, jsou příkladem efektivního uvedení do provozu a představují optimální řešení pro samostatné aplikace bez nadřazeného PLC. Veškerá nastavení modulu lze uložit jako samostatný soubor, takže konfiguraci je možné snadno přenést do nového zařízení (tzv. klonování modulů).
Současná nerušená komunikace prostřednictvím architektury OPC UA a ethernetových protokolů Fieldbus také umožňuje vytvářet hybridní systémy. V těchto případech PLC koordinuje všechny aplikace a procesy citlivé na čas, zatímco agregovaná stavová data, která jsou na čas méně citlivá, jsou přenášena do cloudu. Díky protokolu MultiLink mohou uživatelé současně přistupovat k zařízení prostřednictvím PLC i cloudu.
Výměna informací nezávislá na platformě a výrobci (komunikace M2M)
Flexibilní řešení jak pro cloudové, tak pro hybridní systémy kombinující PLC a cloud
Plně webová konfigurační koncepce pro uživatelsky optimalizované uvedení do provozu
Funkce klonování modulů umožňující snadnou výměnu zařízení a podporující rozšiřování závodu