Při lisování plechu nebo polotovaru může dojít k poškození razníku. Podívejte se na obr. 1. Taková poškození je často obtížné odhalit přímo, protože razník je buď skryt hluboko v matrici, aniž by na něj bylo dobře vidět, nebo se po pohybu dolů okamžitě zasune nad stírací desku. Nejlepší metodou, jak se ujistit, že strukturálně neporušený nástroj vytvořil zamýšlené otvory, je skenování hotového dílu. Kamerové senzory rozlišují dobré a špatné díly porovnáním čerstvě vylisovaného dílu s uloženým obrazem „vzoru“. Podívejte se na obr. 2.
Při zajišťování správného děrování obrobku s více proraženými otvory rozhodují o nejlepším řešení snímání proměnné, jako jsou rozměry polotovaru, průměr proráženého otvoru, požadavky na přesnost a snímací vzdálenost.
Ideálním řešením pro tento kontrolní úkol je 2D kamerový senzor VOS2000 od společnosti Pepperl+Fuchs s rozlišením 1280 × 960 pixelů a ohniskovou vzdáleností 8 mm. Kombinovatelné nástroje pro průmyslové vidění tohoto senzoru umožňují detekovat charakteristické znaky, kontrolovat úplnost, mechanické nastavení zaostření a polohu objektu, které jsou rozhodující pro detekci poškozených razníků. Integrované LED osvětlení 2D kamerového senzoru VOS2000 má zásadní význam pro vyhodnocování pomocí kamery a zajišťuje optimální snímání proražených otvorů i v těch nejnáročnějších podmínkách.
Technické vlastnosti
Pomocí 2D kamerového senzoru VOS2000 lze rychle detekovatpoškozené razníky a zastavit lis dříve, než dojde k promíchání nesprávně lisovaných dílů s dobrými.