Az elektronikai gyártásban a mikroszkópokat az összeszerelt nyomtatott áramköri lapok (NYÁK-ok) hibáinak ellenőrzésére is használják. Az áramköri lap rögzítve van, a mikroszkóp pedig addig mozog, amíg a kép éles nem lesz. Ha a mikroszkóp túl közel kerül az áramköri laphoz, a lencse megsérülhet vagy tönkremehet, különösen a kiálló rögzítőcsavarokkal és tartóelemekkel való érintkezés esetén. A NYÁK-vizsgáló eszköz belsejében kevés hely áll rendelkezésre. A lencse biztonsági elemének még korlátozott hely esetén is hatékonynak kell maradnia.
A lencsének az áramköri lap közelében kell mozognia, viszont el kell kerülni a lencse fizikai érintkezését a vizsgálati területen lévő bármely tárggyal. Ezért a vezérlőrendszernek időben tudnia kell, hogy vannak-e tárgyak a lencse közelében. Ugyanez vonatkozik a nagyon kis méretű elemekre: Egyes rögzítőcsavarok átmérője kisebb, mint két milliméter. Ez meghaladja az általános észlelési módszerek, mint például a biztonsági feladatokhoz gyakran használt fényrácsok teljesítőképességét. Az érzékelő eszköznek nemcsak megbízhatónak kell lennie, hanem integrált értékelést is biztosítania kell, és a digitális kimeneten keresztül hozzáférhetővé kell tennie az adatokat.
A SmartRunner Detector lézeres profilérzékelő a szükséges távolságban figyeli a mikroszkóp lencséje előtti fontos területet. Ha az objektív túl közel kerül a NYÁK-rögzítéséhez, a rögzítőcsapok belelógnak az érzékelő érzékelési tartományába, és az érzékelő megbízható módon érzékeli őket. Az érzékelő leállítási jelet küld, és megvédi a lencsét az érintkezés okozta károsodástól.
A készülék a milliméternél kisebb méretű tárgyakat is érzékeli, beleértve a vékony tartórudakat és a legkisebb csavarokat is. Mivel a betanított hátteret értékeli ki, az érzékelő még a rendkívül fényvisszaverő tárgyakat is képes érzékelni, például a fém csapokat. Az ilyen elemek a háttérben hézagként jelennek meg, és kiváltják a megfelelő jelzést.
Műszaki jellemzők
A SmartRunner Detector a nagy teljesítményű szekcióérzékelő technológiát vizuális érzékelővel és LED-es megvilágítással ötvözi. Az emitter és a vevő ugyanabban a kompakt házban található. Így az eszköz ideális a különösen szűk helyeken történő telepítéshez. A vizsgálati területen lévő tárgyak észlelése az RS-485 interfészen keresztül 2D-s képként olvasható le, amely ellenőrzési és dokumentációs célokra használható. A piacon elérhető egyetlen lézeres profilérzékelőként a SmartRunner érzékelő képes a magasságprofil rögzítésére és egy 2D-s kép készítésére. A beépített LED-világítás biztosítja, hogy a kép mindig megfelelően megvilágított legyen.