Duża część ekologicznej energii elektrycznej generowanej na całym świecie pochodzi z turbin wiatrowych zlokalizowanych na lądzie lub w strefach przybrzeżnych oceanów. Podstawowa zasada jest prosta: wiatr powoduje ruch łopatek wirnika turbiny wiatrowej. Następnie generator przekształca energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną — bez żadnej emisji CO2.
Odpowiednia technologia czujników ma zasadnicze znaczenie dla bezpiecznej i wydajnej pracy turbin wiatrowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o monitorowanie drgań i prędkości obrotowej, czy o sygnał zwrotny położenia, Pepperl+Fuchs oferuje szeroką gamę przetworników obrotowych, czujników drgań, czujników przyspieszenia i czujników zbliżeniowych, które idealnie nadają się do pracy w surowych warunkach środowiskowych energetyki wiatrowej.
Inkrementalny enkodery obrotowe są wykorzystywane w turbinach wiatrowych do monitorowania prędkości generatora lub wirnika. W przypadku turbin wiatrowych położonych w pobliżu wybrzeża lub na pełnym morzu firma Pepperl+Fuchs oferuje odporne na korozję warianty morskie, które zapewniają niezawodne wyniki pomiarów w warunkach ekstremalnych.
W ramach sterowania azymutem absolutne enkodery obrotowe z serii ENA58 monitorują położenie gondoli tak, aby była ona w optymalny sposób ustawiona względem kierunku wiatru. W celu sterowania skokiem przetwornik ENA58 mierzy również kąt nachylenia łopatek wirnika, dzięki czemu można je ustawiać w idealnym położeniu względem wiatru.
Przekładnie, generatory lub koła zębate: wewnątrz turbin wiatrowych znajduje się wiele elementów wirujących. Niewspółosiowość lub efekty tarcia mogą w miarę upływu czasu prowadzić do uszkodzeń spowodowanych zużyciem, co znajduje odzwierciedlenie w zmianie sposobu drgań. Czujniki drgań firmy Pepperl+Fuchs wykrywają takie długoterminowe zmiany prędkości drgań lub przyspieszenia. W rezultacie umożliwiają one przewidywanie i ukierunkowaną konserwację.
Czujnik przyspieszenia F99 firmy Pepperl+Fuchs nadaje się do monitorowania drgań wieży: rejestruje on przyspieszenie drgań wieży, dzięki czemu obciążenia oddziałujące na wieżę są dokumentowane w wiarygodny sposób.
Czujniki indukcyjne są stosowane w turbinach wiatrowych, na przykład do wykrywania położenia krańcowego łopatek wirnika podczas regulacji skoku. Ze względu na wymagające warunki środowiskowe w energetyce wiatrowej firma Pepperl+Fuchs oferuje wyjątkowo wytrzymałe i trwałe czujniki o powierzchni wykrywania wykonanej ze stali nierdzewnej i o rozszerzonym zakresie temperatur. Zapewnia to bezpieczną i wydajną pracę turbin wiatrowych.