Określenie odległości do obiektu za pomocą metody pomiaru czasu przesłania echa może być oceniane i wyświetlane na różne sposoby. Ponadto, do oceny może zostać wykorzystana wysokość amplitudy echa.
Ogólnie rzecz biorąc, można dokonać rozróżnienia pomiędzy czterema trybami pracy czujników ultradźwiękowych.
W tego typu czujnikach nadajnik i odbiornik znajdują się w tej samej obudowie. Konstrukcja ta upraszcza instalację i nadaje się do wykrywania poziomu napełnienia w zbiornikach. Powierzchnia materiału wypełniającego odbija emitowane fale dźwiękowe, dzięki czemu czujnik rejestruje poziom graniczny i w sposób ciągły mierzy jego poziom.
Właściwości
Nie sam obiekt, ale tło używane jako lusterko (np. taśmociąg, część maszyny lub podłoga) zapewnia bezpieczną pracę czujnika refleksyjnego. Niezależnie od tego, czy są one małe, duże, kątowe, czy też pochłaniające dźwięk – wykrywane są wszystkie rodzaje obiektów znajdujących się pomiędzy czujnikiem a obiektem odniesienia. Również w tym przypadku jednoczęściowa obudowa umożliwia łatwy montaż, okablowanie i uruchomienie.
Właściwości
Czujniki barierowe pracują z oddzielnymi przetwornikami nadajnika i odbiornika. Jeśli obiekt, taki jak butelka, przerywa wiązkę dźwięku, aktywowane jest wyjście przełączające czujnika. Bezpiecznie wykrywane są nawet obiekty dźwiękochłonne. Kolejną przewagą czujnika barierowego nad czujnikiem dyfuzyjnym jest dwukrotnie większy zasięg. Dodatkowo, częstotliwość przełączania barier jest znacznie wyższa, co toruje drogę dla wielu dziedzin zastosowań (o dużych prędkościach).
Właściwości
Oprócz opisanych wcześniej czujników ultradźwiękowych istnieją również czujniki do monitorowania podwójnych arkuszy: zamiast mierzyć czasy tranzytu, oceniają one tłumienie amplitudy wywołane przez dany obiekt (np. arkusze papieru).
Właściwości
→ Do czujników ultradźwiękowych do monitorowania podwójnych arkuszy