Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Transport wodoru

Transport wodoru stwarza trudności techniczne. Nie tylko dlatego, że wodór reaguje wybuchowo z tlenem powyżej określonego stopnia zmieszania, ale także dlatego, że musi być sprężony do potrzeb transportu. Urządzenia do regulacji i pomiaru ciśnienia gazu (GDRMA) regulują i mierzą ciśnienie wodoru na potrzeby dalszego transportu, zapewniając, że nie występuje podciśnienie ani nadciśnienie. 


Transport lądowy

Ze względu na ryzyko wybuchu do transportu lądowego można wykorzystywać różne produkty firmy Pepperl+Fuchs przeznaczone do obszarów niebezpiecznych. Przykładowo system przewietrzania i utrzymywania ciśnienia serii 6000 może niezawodnie chronić urządzenia do analizy wodoru przed atmosferą grożącą wybuchem. Szereg oferowanych przez firmę Pepperl+Fuchs modułów interfejsu idealnie sprawdza się do bezpiecznego przesyłania sygnału i ochrony przed przepięciami w szafie sterowniczej urządzeń GDRMA. Skrzynka zaciskowa z serii SR zapewnia iskrobezpieczne rozdzielanie sygnałów. Aby zapobiec przepięciom bezpośrednio w urządzeniu polowym, stosuje się również moduły ochrony przeciwprzepięciowej firmy Pepperl+Fuchs. Ponadto czujniki indukcyjne zapewniają informację zwrotną o położeniu zaworów urządzeń do kontroli ciśnienia gazu i urządzeń pomiarowych.

Transport morski

W przypadku transportu wodoru gazowcem również należy zadbać o ochronę przed wybuchem. Oferta produktów firmy Pepperl+Fuchs dla obszarów niebezpiecznych zawiera szereg rozwiązań do transportu wodoru drogą morską. Na przykład zdalny system wejść/wyjść FB montowany w obudowie serii SR idealnie nadaje się do podłączenia sygnałów z urządzeń polowych na statku. Do niezawodnej kontroli nad żurawiem na gazowcu dostępne jest wyposażone w kołnierz rozwiązanie Ex de. Łączy ono obudowę ognioszczelną typu Ex d z zaletami wzmocnionej budowy typu Ex e. Oznacza to, że elementy nieodpowiednie do strefy niebezpiecznej mogą być również bezpiecznie używane na gazowcu do sterowania żurawiem, a zatwierdzone elementy sterujące są łatwo dostępne w obudowie typu Ex e.

Transport w postaci amoniaku

Ze względu na niską gęstość energii transport morski nie jest idealnym rozwiązaniem dla czystego wodoru. Jest on zatem zwykle transportowany w postaci pochodnej, tj. w połączeniu z inną substancją. Amoniak okazuje się w tym przypadku odpowiednim surowcem pochodnym z różnych powodów: po pierwsze, gęstość energetyczna amoniaku jest znacznie większa niż w przypadku wodoru, a po drugie, już teraz rocznie drogą morską transportuje się kilka milionów ton. Po transporcie amoniak jest rozdzielany na wodę i azot w procesie krakingu.


Ze względu na fakt, iż amoniak jest substancją wybuchową, wymagane są odpowiednie środki w celu ochrony ludzi i środowiska. Firma Pepperl+Fuchs przyczynia się do ochrony przeciwwybuchowej nie tylko na tankowcu gazowym, ale także w terminalach amoniaku dzięki różnym produktom i rozwiązaniom. Moduły sprawdzonego K-System z szyną zasilającą wspierają bezpieczne rozładowywanie statku transportowego. W instalacji zbiorników przełącznik polowy Ethernet-APL rail zapewnia szybką i jednocześnie bezpieczną transmisję danych. Podczas krakingu, tj. rozdzielania amoniaku na wodę i azot, moduły H-system przyczyniają się do bezpiecznej pracy instalacji krakingowych.

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.