Wodór nie jest ot tak przyjazny dla klimatu. Produkcja tego alternatywnego nośnika wymaga wykorzystania energii. Jeżeli pochodzi ona ze źródeł konwencjonalnych, takich jak gaz ziemny lub węgiel, wodór produkowany w ten sposób również nie jest „ekologiczny”. Aby produkować i wykorzystywać wodór w sposób neutralny dla klimatu, na początku łańcucha wartości musi znajdować się elektroliza, czyli rozkład wody na kwas i wodór z wykorzystaniem elektryczności pochodzącej ze źródeł odnawianych, takich jak wiatr czy energia słoneczna.
Firma Pepperl+Fuchs oferuje liczne podzespoły, które optymalizują sprawność energetyczną między innymi elektrowni wiatrowych i słonecznych, a tym samym zapewniają maksymalną wydajność.
Na lądzie lub na pełnym morzu: aby uzyskać dużą sprawność energetyczną turbin wiatrowych, zarówno łopaty wirnika, jak i gondola turbiny muszą być idealnie ustawione do wiatru. W tym celu używa się różnych czujników firmy Pepperl+Fuchs. Absolutne enkodery obrotowe umieszczane na turbinie wiatrowej mierzą położenie i obrót gondoli, a także położenie i kąt łopat wirnika. Przyrostowe enkodery obrotowe mierzą natomiast prędkość generatora. W celu uniknięcia uszkodzenia konstrukcji turbiny wiatrowej czujniki drgań i przyspieszenia rejestrują również drgania gondoli i całej wieży. Moduły zabezpieczeń odgromowych firmy Pepperl+Fuchs dodatkowo zapobiegają uszkodzeniu technologii sterowania i transmisji sygnału przez uderzenia pioruna.
Im więcej promieniowania słonecznego, tym więcej energii skoncentrowanej energii słonecznej (CSP) wytwarza elektrownia. Ponieważ Słońce przemieszcza się przez cały dzień, kolektory słoneczne w elektrowniach CSP są zawsze dostosowywane do położenia Słońca w celu optymalizacji sprawności energetycznej. Aby było to możliwe, ustawienie kolektorów musi zawsze być dokładnie rejestrowane. Z pomocą przychodzą czujniki nachylenia i enkodery firmy Pepperl+Fuchs. Na przykład precyzyjny czujnik wychylenia F199 wykrywa ułożenie horyzontalne kolektorów Fresnela i umożliwia ich optymalne ustawienie względem absorbera. W wieżach słonecznych w optymalizacji sprawności energetycznej ważną rolę odgrywa nie tylko poziome, ale też pionowe ustawienie heliostatów. W tym przypadku enkodery i czujniki wychylenia firmy Pepperl+Fuchs są używane do precyzyjnego wykrywania wyrównania w obu osiach i umożliwiają optymalne pozycjonowanie kolektorów.