W porównaniu z tradycyjną stacją paliw do silników wysokoprężnych i benzynowych na osobę tankującą na stacji tankowania wodoru nie czeka wiele zmian: wystarczy podjechać do dystrybutora, podłączyć dyszę do pojazdu i rozpocząć napełnianie. Jednak w tle niektóre procesy na stacji tankowania wodoru przebiegają inaczej. Przede wszystkim należy zapewnić alternatywny nośnik energii. Tradycyjnie paliwo jest również transportowane do stacji ciężarówką, ale przechowywane w niskociśnieniowym zbiorniku magazynowym. Ze względu na atmosferę grożącą wybuchem podczas dostawy do bezpiecznego monitorowania procesu używa się solidnego tabletu Tab-Ex® 02 DZ1. Jest on oferowany przez należącą do firmy Pepperl+Fuchs markę ecom. Skrzynka zaciskowa wykonana z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym w wersji o zwiększonej ochronie(Ex e) zapewnia bezpieczne dostarczanie sygnału w zbiorniku niskociśnieniowym.
Największym wyzwaniem technicznym na stacji tankowania wodoru jest proces tankowania. W niskociśnieniowym zbiorniku wodór ma ciśnienie od 20 do 200 barów. Jednak w przypadku tankowania należy je wielokrotnie zwiększyć, w zależności od pojazdu. Proces ten jest realizowany przez sprężarkę wysokoprężną. Do monitorowania procesu sprężania służy szereg podzespołów firmy Pepperl+Fuchs. Niezbędną infrastrukturę zapewniają na przykład mastery Comtrol IO-Link serii ICE2 oraz niezarządzalne przełączniki Ethernet. W przypadku uderzenia pojazdu w sprężarkę wysokoprężną czujniki drgań mierzą wszelkie ewentualne wstrząsy, natomiast czujniki indukcyjne NAMUR kontrolują położenie końcowe. Do sterowania sprężarką idealnym rozwiązaniem jest skrzynka sterownicza z serii SR.
Po sprężeniu wodoru do wymaganego ciśnienia można go tankować przez dystrybutor. Do zapewnienia osobie tankującej wygodnego wyświetlacza i kontroli nad procesem tankowania idealnie sprawdza się panel HMI firmy Pepperl+Fuchs z serii VisuNet FLX. Monitor jest zabezpieczony do użytku na zewnątrz, a dzięki optycznie zespolonemu wyświetlaczowi treści na ekranie są łatwo widoczne nawet w bardzo jasnych warunkach oświetlenia.
Aby zapewnić bezpieczne tankowanie i brak wycieku wodoru, czujniki pola magnetycznego monitorują, czy dysza jest dobrze osadzona w zbiorniku pojazdu. Czujnik nachylenia F99 wykrywa również ewentualne wstrząsy, np. spowodowane niespodziewanym uderzeniem, i może przerwać proces tankowania w nagłej sytuacji.