Niewiele technologii stosowanych w branży automatyki jest tak dobrze znanych w codziennym życiu jak technologia radarowa (lub RADAR). Imponująco dowodzi tego fakt, że nawet wspólne wyrażenie w wielu językach nawiązuje do tej technologii, gdy coś lub ktoś „leci poniżej radaru”. Tak jak fale radarowe mogą przenikać przez obiekty, radar jako taki przeniknął dziś do niezliczonych obszarów życia.
Początki tej historii sukcesu, podobnie jak wielu innych osiągnięć technologicznych leżą w Niemczech pod koniec XIX wieku: fizyk Heinrich Hertz dostarczył eksperymentalny dowód na to, że fale elektromagnetyczne odbijają się od metalowych obiektów. W oparciu o to odkrycie, kolejny kamień milowy nastąpił prawie dwadzieścia lat później – inżynier Christoph Hülsmeyer przedstawił specyfikację patentową tzw. telemobiloskopu, dzięki czemu przeszedł do historii jako wynalazca radaru.
Od tego czasu technologia radarowa rozwija się w zawrotnym tempie. Od dawna możliwe było wykrywanie obiektów inne niż metalowe, co jest również powodem wielkiego sukcesu tej technologii: Monitorowanie ruchu lotniczego i okrętowego, meteorologia, systemy wspomagania ACC w pojazdach, czy też geodezja i archeologia — technologia radarowa może być stosowana praktycznie wszędzie i jest niezależna od warunków otoczenia ze względu na wysoką odporność na pył, parę, wodę i inne zakłócenia.
Technologia automatyzacji również wykorzystuje te właściwości: najnowocześniejsze czujniki radarowe FMCW (fala ciągła z modulacją częstotliwości) firmy Pepperl+Fuchs łączą bezprecedensową gamę funkcji w najbardziej kompaktowej konstrukcji. Urządzenia te są w stanie określić z dużą precyzjąodległość oraz kierunek ruchu i prędkość obiektów w ich zasięgu wykrywania, a nawet przenikać lub tłumić powodujące zakłócenia obiekty znajdujące się między celem pomiaru a czujnikiem.
Dowiedz się więcej o czujnikach radarowych, ich zasadzie działania oraz w jaki sposób można je efektywnie wykorzystywać w wielu zastosowaniach.