Interfejs siłownik-czujnik (AS-Interface) zastępuje tradycyjną technologię okablowania łączącego siłownik z czujnikiem. Układ AS-Interface ma ugruntowaną pozycję jako stosowane na całym świecie standardowe rozwiązanie umożliwiające ekonomiczne przesyłanie zasilania i sygnałów za pomocą jednego kabla. To otwarty system, zgodny ze wszystkimi popularnymi systemami fieldbus.
Bramka umożliwia sterowanie systemem AS-Interface i przesyłanie danych procesowych do wszystkich typów urządzeń sterujących wyższego poziomu w ujednoliconej mapie urządzeń I/O. AS-Interface przejmuje rolę zwykłej karty I/O w sterowniku, co umożliwia jego łatwe przełączanie do systemu AS-Interface. Bramka w obudowie ze stali nierdzewnej zarządza komunikacją z urządzeniami i informuje sterownik PLC o wykrytych usterkach. Wszystkie informacje diagnostyczne z polowych urządzeń I/O oraz systemu zabezpieczeń mogą być przesyłane do systemu sterowania wyższego poziomu. Logika bezpieczeństwa bramek z Monitorem Safety może zostać skonfigurowana przy użyciu bezpiecznego sterownika PLC lub zdecentralizowana przy użyciu oprogramowania VAZ-SW-SIMON +.
Każdy segment AS-Interface wymaga jednego zasilacza AS-Interface (VAN-…) o napięciu 30,5 V DC i decoupling'u danych w celu zapewnienia zasilania i przesyłania modulowanych sygnałów przez kabel bez zakłóceń Zasilacze szaf sterowniczych są dostępne w wersjach 2,8 A, 4 A lub 8 A w celu zapewnienia wysokiej wydajności. AS-Interface K19 to zasilacz NEC Class 2. Monitor zwarcia doziemnego jest już wbudowany w zasilacz AS-Interface 4 A K27. Odpowiednio wyposażone bramki umożliwiają obsługę do dwóch segmentów AS-Interface przy użyciu standardowego zasilacza 30 V DC.
Technologia „AS-Interface Safety at Work” jest związana z bezpieczeństwem komunikacji w sieci AS-Interface zgodnie z wymogami najnowszej Dyrektywy Maszynowej. Ten powszechnie używany system zabezpieczeń umożliwia osiągnięcie najwyższej klasy bezpieczeństwa SIL3/PLe, pozwalając na używanie systemów zabezpieczeń bez konieczności stosowania specjalnego sterownika PLC. Wszystkie znane urządzenia ochronne można podłączyć bezpośrednio do segmentu AS-Interface przy użyciu modułów lub w formie rozwiązania zintegrowanego. Koncepcję bezpieczeństwa AS-Interface można elastycznie modyfikować i decentralizować. Łącza logiczne można zdefiniować przy użyciu oprogramowania konfiguracyjnego VAZ-SW-SIMON+.
Moduły do szaf sterowniczych z serii KE są dostępne w różnych rozmiarach oraz z różną liczbą złączy.
Model G10 to najmniejszy na świecie moduł IP68/69K AS-Interface. Jednoczęściową obudowę można łatwo i szybko zamontować przy użyciu jednej śruby ze stali nierdzewnej. Oferujemy również moduły bezpieczeństwa o konstrukcji G10.
W modułach polowych G11 wykorzystano innowacyjne rozwiązanie uszczelnienia w wytrzymałej, niewielkiej, zaokrąglonej konstrukcji, dzięki czemu są one szczególnie przydatne dla konstruktorów maszyn używanych w trudnych warunkach. W konstrukcji G11 są dostępne również różne moduły analogowe.
Płaskie moduły G12 są bardzo łatwe do podłączenia, a w przypadku usterki można je łatwo wymienić. Moduł G12 mieści się w jednoczęściowej obudowie z prowadnicą kabla, co znacząco skraca czas montażu.
Firma Pepperl+Fuchs oferuje szeroką gamę czujników ze zintegrowanym urządzeniem AS-Interface.
Dostępne są różne konstrukcje ze stykami typu NC (rozwiernymi) lub NO (zwiernymi). Czujniki z urządzeniem AS-Interface realizują dodatkowe funkcje, takie jak ostrzeganie o awarii czy sygnalizacja uszkodzenia cewki.
W czujnikach fotoelektrycznych można używać parametrów przy włączeniu lub wyłączeniu oświetlenia.
Enkodery obrotowe firmy Pepperl+Fuchs są wyposażone w 4 układy AS-Interface umożliwiające przesyłanie 16 bitów w każdym cyklu.
Specjalne konstrukcje czujników z dwoma sygnałami wejściowymi dla stanu „otwarcia”/„zamknięcia” umożliwiają monitorowanie położenia. AS-Interface zapewnia zasilanie elektromagnesu zaworu oraz czujników.
Czujniki z widełkami wibracyjnymi wyposażone w AS-Interface są używane do monitorowania poziomu napełnienia.
Przyciski obsługowe ze złączem do płaskiego kabla oraz zintegrowanym wskaźnikiem służą do ręcznej obsługi urządzeń. Elementami systemu można łatwo sterować przy użyciu przycisków START/STOP, a operator może w dowolnym momencie skontrolować wzrokowo działanie układu.
Na panelu sterowania można również zamontować zintegrowane przyciski podświetlane AS-Interface. Moduł AS-Interface umożliwia sterowanie maksymalnie 4 elementami sygnalizacyjnymi. Moduły kolumn sygnalizacyjnych są dostępne w 5 kolorach z 3 syrenami sygnalizacyjnymi i umożliwiają montaż w dowolnej konfiguracji.
Do rozgałęziania płaskich kabli, łączenia modułów oraz podłączania zintegrowanych urządzeń końcowych AS-Interface wymagane jest użycie skrzynek rozdzielających G10. Dostępnych jest wiele modeli z certyfikatem ECOLAB i zabezpieczeniem klasy IP68/69K.
System AS-Interface można łatwo wdrożyć do eksploatacji przy użyciu ręcznego narzędzia AS-Interface, ponieważ każde z urządzeń AS-Interface wymaga adresu umożliwiającego komunikację z bramką na magistrali, co pozwala na obsługę jedną ręką i ułatwia adresowanie. Narzędzie ręczne jest dostarczane w futerale wraz z zasilaczem i kablami do programowania.
Wykonany z różnych materiałów płaski kabel do urządzeń AS-Interface oraz AUX jest dostępny w szpulach o długości 100 m lub rolkach o długości 1000 m, pole przekroju wynosi 1,5 mm² lub 2,5 mm² w różnych materiałach.
Oprogramowanie AS-i Control Tools skraca czas diagnostyki sieci, a oprogramowanie SIMON+ umożliwia wykonanie diagnostyki konfiguracji zabezpieczeń AS-Interface.
Firma Pepperl+Fuchs produkuje złącza M8 i M12 już od ponad 10 lat. Duże zróżnicowanie produktów umożliwia wybranie odpowiedniego rozwiązania w każdej sytuacji.