Firma Pepperl+Fuchs oferuje szeroką gamę inteligentnych czujników z interfejsem IO-Link. Od czujników fotokomórkowych, ultradźwiękowych i czujników drgań po enkodery obrotowe i indukcyjne systemy pozycjonowania — wszystkie te urządzenia łączą w sobie zalety IO‑Link i zwiększają wydajność procesów w Twoim zakładzie. Urządzenia IO-Link umożliwiają pełne wykorzystanie inteligentnych funkcji czujników i elementów wykonawczych oraz pozwalają na transparentną komunikację z wszystkimi etapami procesu. Urządzenia IO-Link przesyłają dane procesowe i dane diagnostyczne oraz informacje o stanie i pozwalają na zastosowanie nowych danych parametrów. Stanowią one podwaliny dla zintegrowanych sieci komponentów, maszyn i zakładów produkcyjnych — w firmie Pepperl+Fuchs określamy to jako Sensorik4.0®. Wraz ze stałym rozwojem portfolio produktów IO-Link, technologia automatyzacji produkcji firmy Pepperl+Fuchs toruje drogę dla koncepcji Przemysłu 4.0.
Od etapu planowania przez wdrożenie do eksploatacji aż po konserwację — interfejs oparty na otwartych standardach na każdym etapie udowadnia swoją wartość, zapewniając transparentność i oszczędność kosztów. Rozwiązanie IO-Link umożliwia jednoczesne cyfrowe przesyłanie informacji przełączania, danych oraz informacji o stanie. Dane mogą być ewaluowane lokalnie w czujniku, centralnie w sterowniku PLC lub w masterze IO-Link.
Interfejs IO-Link można również stosować do uzyskania dostępu do danych diagnostyki i stanu dotyczących czujnika podczas pracy, na przykład informacji o zanieczyszczeniu lub zużyciu. Dzięki temu możliwa jest konserwacja prewencyjna, która pozwala uniknąć przestojów w zakładzie. Funkcja lokalizacji pozwala z łatwością zlokalizować czujnik w obrębie zakładu, dzięki czemu można go szybko naprawić lub wymienić. Inteligentne zarządzanie parametrami pozwala w kilka sekund zmienić ustawienie parametrów oraz automatycznie na nowo skonfigurować wymienione czujniki z użyciem poprzednich parametrów. Dzięki dostarczanym wraz z nimi plikom standardowego opisu urządzeń I/O (IODD) oraz zastosowaniu standardowych koncepcji eksploatacji czujniki IO-Link zapewniają skrócenie czasu wymaganego do instalacji i oddania do eksploatacji.
Międzynarodowy standard interfejsu IO-Link (IEC 61131-9) zmniejsza zróżnicowanie interfejsów na rynku, redukując liczbę potrzebnych wejść sterujących. W dłuższej perspektywie redukuje to koszty planowania i koszty administracyjne przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności.