Połączenie standaryzowanych opisów urządzeń IO (IODD) i narzędzi programistycznych firmy Pepperl+Fuchs ułatwia konfigurację, integrację i diagnostykę urządzeń IO-Link. Użytkownicy mogą przeprowadzać zarówno kompleksowe ustawianie parametrów, jak i korzystać z funkcji diagnostycznych urządzenia. Taka przejrzystość na poziomie urządzenia polowego stanowi podstawę konserwacji zapobiegawczej.
Dzięki możliwości obsługi oprogramowania PACTware od różnych dostawców i w różnych wersjach magistrali urządzenia IO-Link są proste w konfiguracji i zapewniają sterowanie spoza zakładu produkcyjnego (np. w biurze). Poza łatwo dostępnymi opisami urządzeń IO oferta obejmuje również dostosowane do danego urządzenia sterowniki DTM (device type manager) do szeregu czujników IO-Link Pepperl+Fuchs. Umożliwiają one wygodną obsługę czujnika za pomocą interfejsu graficznego.
Konfiguracja systemu IO-Link w zakładzie obejmuje kilka etapów. Najpierw master IO-Link jest integrowany z systemem automatyki i konfigurowany. Następnie ustawiane są parametry urządzenia przy użyciu narzędzia konfiguracyjnego IO-Link, które wyświetla całą strukturę systemu — od systemu sterowania aż po poziom obiektu.