Indukční snímače jsou stále první volbou pro detekci kovových předmětů. Nicméně konvenční indukční bezdotykové snímače mají jednu věc společnou: pokud se vzdálenost k tlumicím prvku zvýší, snímač se stává citlivější na objekt detekce, a kov obklopující instalaci ovlivňuje spínací vzdálenost. Technologie aktivního stínění od společnosti Pepperl+Fuchs řeší právě tento problém. Tato nová technologie, která je u řady VariKont integrována vůbec poprvé, umožňuje dosáhnout vysoké spínací vzdálenosti – bez ohledu na podmínky instalace. To zjednodušuje návrh zařízení a šetří čas i peníze!
Podmínky instalace a okolní materiály mohou mít vliv na elektromagnetické pole bezdotykového snímače. Snímač je předem tlumen instalací, čímž se mění spínací vzdálenost – a spolu s ní také výsledek měření. Společnost Pepperl+Fuchs vyvinula pro kompenzaci těchto externích faktorů novou technologii a poprvé ji integrovala u řady VariKont. Indukční snímače s technologií aktivního stínění aktivně detekují instalační situaci a udržují konstantní spínací vzdálenost bez ohledu na instalační situaci a okolní materiály. Jsou k dispozici ve verzích s velkými spínacími vzdálenostmi 30 mm pro zápustnou montáž a 50 mm pro nezápustnou montáž. Oba modely se snadno instalují a umožňují využívat dlouhou vzdálenost od objektu detekce. Nastavitelná snímací hlava je vybavena rohovými LED diodami, které jsou viditelné z každé perspektivy. To umožňuje provádět kontroly stavu z každého úhlu bez ohledu na podmínky instalace.
Pro zachování vysokých spínacích vzdáleností byla do snímačů VariKont a VariKont L2 integrována přídavná cívka. Stejně jako u konvenčních indukčních bezdotykových snímačů zodpovídá primární cívka za detekci tlumicího prvku. Nová sekundární cívka souběžně měří prostředí kolem snímače, včetně podmínek instalace a okolního materiálu. Získané informace se používají pro přímou kompenzaci vlivů prostředí. To zjednodušuje plánování systému a optimalizuje využití mechanických tolerancí.