Vysílač a přijímač na jednosměrné optické bráně jsou zarovnány proti sobě. Výhodou tohoto řešení je fakt, že světlo dorazí na přijímač přímo a lze tak dosáhnout velkých detekčních dosahů a velké rezervy zisku. Tyto senzory dokážou spolehlivě detekovat téměř každý objekt. Úhel dopadu, vlastnosti povrchu, barva objektu apod, jsou nepodstatné a nemají vliv na funkční spolehlivost senzoru.
Vysílač a přijímač jsou uspořádány v pouzdru tak, aby se do něj daly snadno montovat reflexní senzory. Jednoduše umístěte reflektor na opačnou stranu a srovnejte vůči němu senzor. Standardní verze vybavená polarizačním filtrem spojuje výhody montáže, které nabízí reflexní systém, a spolehlivou detekci na velké vzdálenosti, a to i odrazivých předmětů. Reflexní senzory pro detekci průhledných předmětů se ideálně hodí ke spolehlivé detekci průhledných objektů.
Difuzní senzory se velmi jednoduše montují, protože je nutné upevnit jen jedno zařízení a není třeba žádný reflektor. Tyto senzory pracují především na krátké vzdálenosti, nabízejí optimální přesnost spínání a umí spolehlivě detekovat i velmi malé objekty. Senzory s potlačením pozadí snímají jen specifickou oblast před senzorem. Senzor ignoruje všechny objekty, které jsou umístěny mimo tuto oblast. Senzory s potlačením pozadí jsou také necitlivé vůči rušivým předmětům v pozadí a i v případě jejich výskytu jsou extrémně přesné. Senzory s vyhodnocováním pozadí se vždy používají v aplikacích s fixním pozadím v celém měřicím rozsahu, vůči kterému můžete srovnat senzor.
Spínací senzory s technologií měřicího jádra vycházejí z technologie MPT (Multi Pixel Technology), vyvinuté společností Pepperl+Fuchs. V jediném triangulačním senzoru se tak dají snadno nastavit různé provozní režimy a spínací body. Tyto fotoelektrické senzory lze nakonfigurovat jako senzory zajišťující potlačení nebo vyhodnocení pozadí nebo v režimu provozu s oknem. Kromě toho jsou senzory vybaveny standardním rozhraním IO-Link, které dovoluje jejich snadnou integraci do univerzálních aplikací.