Vodivost kapalného média se může výrazně měnit. Jakmile kapalina dosáhne limitu naplnění určeného podle výšky instalace elektrody, uzavře kapalné médium střídavý obvod mezi oběma elektrodami (nebo mezi stěnou kontejneru a elektrodou). Vyšle se spínací signál, protože najednou výrazně stoupne spotřeba obvodu.
Kyseliny, zásady a roztoky obsahující vodu jsou vodivé a lze je snadno detekovat. Agresivní kapaliny lze detekovat bez problémů pomocí sond z velmi odolných materiálů. Hořlavé kapaliny, jako je benzin, olej nebo ředidla, nejsou vodivé a nelze je touto měřicí metodou zjistit.
Nad hladinu vodivé kapaliny, která se sleduje, se instalují dvě elektrody. Pokud kapalina dosáhne bodu, kde jsou v kontaktu s ní obě elektrody, spojí se obvod relé prostřednictvím obou elektrod a kapaliny a aktivuje se spínací signál.
Minimální vodivost kapaliny musí být alespoň 10 µS/cm. Tyto podmínky plní v podstatě veškeré vodivé kapaliny, jako je voda, kyseliny nebo zásady, s výjimkou neředěných ředidel.
Pokud je zapotřebí několik spínacích bodů, je nutné použít více elektrod. Aby se zabránilo elektrickým efektům v kapalině, používá se pro měření výhradně střídavý proud. Ten se generuje elektrodovým relé nebo převodníkem.
Touto metodou měření lze snadno a úsporně dosáhnout detekce rozdílných hladin. Zejména u olejových a benzinových separátorů je limitní hodnota mezi vodou a nevodivou kapalinou snadno zjistitelná.