Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Informace o ultrazvukových senzorech (1. část): Technologie a funkčnost v kostce

2014-01-21

Kde se ultrazvukové senzory používají?

Ultrasonic sensors detect a wide variety of materials and are not affected by problematic surfaces
Ultrazvukové senzory jsou schopny detekovat celou škálu materiálů a nejsou negativně ovlivněny problematickými povrchy

Ultrazvukové senzory lze nalézt v mnoha typech aplikací průmyslové automatizace. Ať již se hladina naplnění sila blíží kritické úrovni nebo je nutné na stavbě bezpečně přemístit vysokozdvižnou plošinu, ultrazvukové senzory jsou všestrannými pomocníky, které se flexibilně přizpůsobí široké škále průmyslového použití.

Následující úryvek z našeho obsáhlého dokumentu „Technologický průvodce ultrazvukovými senzory“, který je k dispozici ke stažení zdarma, vysvětluje základní principy fungování těchto šikovných a všestranných pomocníků v oblasti snímání.


Jak ultrazvukové senzory shromažďují informace?

Vysoce rozvinutá ultrazvuková technologie tvoří základ flexibilního snímání. Základním principem je bezkontaktní detekce předmětů a měření jejich vzdálenosti od ultrazvukového senzoru. V závislosti na typu senzoru se tyto vzdálenosti pohybují od několika centimetrů až po 10 metrů. Senzor vysílá ultrazvukové impulzy, které se následně odrážejí od předmětu.

Vznikající ozvěna je zachycena ultrazvukovým snímačem a pomocí piezoelektrického měniče převedena na elektrický signál. Tento princip je znám jako rychlost šíření zvuku. Senzor měří časovou prodlevu mezi vyslaným ultrazvukovým impulzem a přijatou ozvěnou a pomocí známé rychlosti zvuku vypočítá vzdálenost od předmětu. Za pokojové teploty je rychlost šíření zvuku ve vzduchu přibližně 344 m/s.



Ultrazvukový senzor měří časovou prodlevu mezi vysláním impulzu a přijetím ozvěny

Které materiály je možné pomocí ultrazvukových senzorů detekovat?

Ultrazvukové senzory Pepperl+Fuchs detekují předměty vyrobené z materiálů, jakými jsou např. dřevo, kov nebo plast bez ohledu na jejich tvar nebo barvu. Tyto předměty mohou být v pevné, tekuté nebo práškové formě. Jediným požadavkem je, aby byly schopné odrážet zvukové vlny zpět k senzoru. Některé předměty ovšem mohou snížit pracovní dosah senzoru. Mezi ně patří předměty s rozsáhlým, hladkým, šikmým nebo porézním povrchem, např. plsť, vata nebo pěnová pryž.

Jaké faktory ovlivňují dosah měření ultrazvukových senzorů?

Dosah snímání ultrazvukového senzoru závisí na vlastnostech povrchu a úhlu předmětu. Nejdelších dosahů snímání lze dosáhnout u předmětů s plochým povrchem (standardní reflektor) umístěných přesně v pravém úhlu k ose snímače. Velmi malé předměty nebo předměty, které částečně odrážejí zvuk sníží dosah snímání. Předměty s hladkým povrchem musí být umístěny v úhlu co možná nejbližším hodnotě 90°. U hrubých povrchů je tolerance odchylky úhlu mnohem vyšší.

Je nezbytné brát v úvahu také vlivy prostředí. Největší vliv na přesnost ultrazvukových snímačůteplota vzduchu. Ultrazvukové senzory Pepperl+Fuchs jsou vybaveny kompenzačními obvody pro eliminaci účinků teploty na výstup senzoru. Dále je nutné brát v úvahu také relativní vlhkost a atmosférický tlak.


Soubory PDF ke stažení: Průvodci technologiemi ultrazvukových senzorů