Ultrazvukové senzory lze instalovat a používat v jakékoli pozici a jsou do značné míry odolné vůči podmínkám prostředí. Při instalaci ultrazvukových senzorů je však nutné pamatovat na pár věcí, aby se dosahovalo ideálních výsledků měření. Například při čištění ultrazvukového senzoru dbejte na to, aby se nepoškodil povrch senzoru (oddělovací vrstva) a vnitřní pěna kolem převodníku. Kapky vody nebo povlak na oddělovací vrstvě mohou zhoršit funkci ultrazvukového senzoru. Poznámka: tenké vrstvy prachu nepředstavují zásadní problém.
Ultrazvukové senzory mohou detekovat tělesa, kapaliny a prášky. Pro vyhodnocení ozvěny senzoru jsou zásadní vlastnosti povrchu předmětů. Ideální odrazy vytvářejí rovné a hladké povrchy v pravém úhlu k paprsku. Aby byla zaručena spolehlivá detekce, nesmí úhlová odchylka měřicí destičky přesáhnout 3°.
Vlastnosti materiálu, jako je průhlednost, barva nebo úprava povrchu (lesklý či matný), nemají na spolehlivost detekce žádný vliv. Hrubé povrchy odrážejí akustickou energii více směry. Tím se snižuje celkový detekční dosah. Naopak ale hrubé povrchy díky převážně rozptýlenému odrazu ultrazvukového signálu umožňují větší úhlovou odchylku.
Této vlastnosti lze využít k detekci úrovní naplnění nebo hromad hrubozrnných materiálů s úhlovou odchylkou až 45° (v kratším dosahu).
Obzvláště dobře lze detekovat následující předměty:
Následující materiály se detekují špatně:
V takových případech může být pro tyto materiály vyžadována optická jednocestná brána.
Křivka odezvy ultrazvukových senzorů je označována jako zvukový paprsek. Předměty jsou zvukovým paprskem detekovány, pokud zpět do ultrazvukového paprsku odrazí dostatečné množství zvuku. Křivka odezvy závisí na odrazivých vlastnostech předmětu. Proto jsou v technických listech obsaženy grafy zvukových paprsků pro různé standardní předměty. Zvukový paprsek nemá žádné přesně definované limity a může se měnit v závislosti na vlivech prostředí, jako je teplota nebo vlhkost.
Pokud se v místě použití nacházejí nežádoucí akusticky odrazivé předměty, musí být kolem zvukového paprsku volný prostor. Je to jediný způsob, jak zabránit nesprávnému spínání způsobenému nechtěnými odrazy.
Pro orientaci v případě malých, oblých nebo špatně odrazivých předmětů lze využít křivku odezvy 2 (kulatá tyč o průměru 25 mm). Tu lze využít také pro hladké povrchy, které jsou umístěné rovnoběžně se směrem paprsku ultrazvukového senzoru (vnitřní stěna nádoby, trubky). U velkých předmětů s dobrými odrazivými vlastnostmi (rušivými hranami) se musí použít volný prostor odpovídající minimálně křivce odezvy 1 (plochý panel 100 mm x 100 mm).
Pokud volný prostor nelze zachovat, mnoho ultrazvukových senzorů Pepperl+Fuchs poskytuje možnost úpravy zvukového paprsku. To lze provést pomocí tlačítek funkce učení nebo pomocí programovacího rozhraní a softwaru. Software lze použít k selektivnímu potlačení mnoha rušivých předmětů v detekčním dosahu (potlačení pevného cíle).
Společnost Pepperl+Fuchs vám nabízí různé dokumenty ke stažení, které obsahují poznatky o ultrazvukových senzorech. Kromě obecného průvodce technologiemi používanými v ultrazvukových senzorech si nyní můžete stáhnout novou příručku zaměřenou na detekci zdvojeného materiálu pomocí ultrazvukových senzorů. Získejte zdarma dokumenty ve formátu PDF a využijte cenné poznatky a rady pro praktické použití!