Při instalaci ultrazvukových senzorů není vždy možné zachovat minimální vzdálenosti odstupu. Aby se minimální vzdálenost odstupu snížila a zabránilo se potenciálním přeslechům senzorů, poskytuje společnost Pepperl+Fuchs ultrazvukové senzory se synchronizačními vstupy. Modely vybavené těmito synchronizačními vstupy lze používat v režimu interní či externí synchronizace nebo multiplexním režimu. Synchronizací přenosových cyklů lze zmenšit vzdálenost mezi sousedními ultrazvukovými senzory bez vzájemného rušení.
Pokud synchronizační vstup zůstává otevřený, funguje ultrazvukový senzor v normálním režimu. Použitím definovaného napětí (L+/L-) lze senzor uzamknout a znovu aktivovat pomocí externího spouštěcího signálu. Dokud je senzor uzamknutý, nevysílá žádné ultrazvukové impulzy. Výstupy (analogové a spínací výstupy) jsou v tomto stavu zablokované. Jakmile je senzor synchronizačním vstupem aktivován alespoň na jeden měřicí cyklus, výstupy se aktualizují. Tuto funkci lze použít pro externí synchronizaci nebo multiplexní provoz.
V režimu externí synchronizace jsou synchronizační vstupy pro všechny senzory spojené a řízené externím zdrojem hodinových impulzů (v multiplexním režimu je každý ultrazvukový senzor spouštěn samostatně).
Požadovaná úroveň signálu, doba cyklu a maximální možný počet senzorů najdete v technickém listu příslušného senzoru. V režimu interní synchronizace jsou synchronizační vstupy pro všechny senzory spojené a řízené samotnými senzory. Není potřeba žádný externí zdroj hodinových impulzů.
Ve společném režimu fungují ultrazvukové senzory paralelně. To znamená, že všechny současně vyšlou skupinu ultrazvukových impulzů a čekají na odraženou ozvěnu od předmětu ve snímacím dosahu. Aby to bylo možné, musejí být připojené synchronizační vstupy všech senzorů. V závislosti na typu/řadě senzorů a konfiguraci funguje synchronizační režim automaticky (interní synchronizace), nebo vyžaduje externí spouštěcí signál (externí synchronizace).
Aplikace:
Několik senzorů je nainstalováno v ultrazvukovém poli ke sledování široké oblasti. V místech s omezeným prostorem může být synchronizace senzorů užitečná, protože je vyžadován menší minimální interval mezi senzory. Intervaly uvedené v tabulce níže musejí být dodrženy i při instalaci naproti sobě.
Klady:
Zápory:
Multiplexní režim ultrazvukových senzorů umožňuje vysílání skupin ultrazvukových impulzů ve střídavých intervalech. To zabrání přeslechům mezi senzory a není nutné udržovat minimální vzdálenost mezi sousedními senzory. Protože jsou však senzory aktivovány posloupně, s každým senzorem přidaným do multiplexového pole se zvýší doba odezvy.
Mezi externím a interním multiplexním režimem je rozdíl. Při použití interního multiplexního režimu musejí být připojeny synchronizační vstupy všech senzorů. V závislosti na typu/řadě senzoru a konfiguraci funguje multiplexní režim buď automaticky, nebo se senzoru musí přiřadit adresa pomocí konfiguračního nástroje. V externím multiplexním režimu je vyžadován externí spouštěcí signál a načasovaná posloupnost musí být koordinovaná externí řídicí jednotkou.
Aplikace:
Senzory se používají v zařízeních a strojích s velmi omezeným instalačním prostorem nebo se senzory stejného typu v bezprostřední blízkosti nebo k zabránění přeslechů v různých měřicích úlohách. Minimální intervaly není nutné dodržovat, ani když se senzory nacházejí naproti sobě.
Klady:
Zápory:
Společnost Pepperl+Fuchs vám nabízí různé dokumenty ke stažení, které obsahují poznatky o ultrazvukových senzorech. Kromě obecného průvodce technologiemi používanými v ultrazvukových senzorech si nyní můžete stáhnout novou příručku zaměřenou na detekci zdvojeného materiálu pomocí ultrazvukových senzorů. Získejte zdarma dokumenty ve formátu PDF a využijte cenné poznatky a rady pro praktické použití!