Průmyslový internet věcí (IIoT) a Průmysl 4.0 představují budoucnost průmyslové komunikace. Jejich implementace však vyžaduje rychlou a spolehlivou komunikaci od aplikací provozní úrovně po mobilní cloudové aplikace.
V současné době poskytují provozní zařízení a senzory ve zpracovatelských závodech velká množství dat, která lze shromažďovat, zpracovávat a analyzovat v duchu IIoT, ale velká část z těchto dat zůstává nevyužita. Síť Ethernet umožňuje rychlý přenos těchto dat a bezproblémovou komunikaci mezi provozními zařízeními, systémem řízení procesů a cloudem. Z tohoto důvodu se síť Ethernet stala komunikačním standardem v oblasti automatizace výrobních závodů.
Ve spolupráci s předními společnostmi a sdruženími nyní společnost Pepperl+Fuchs vytváří základ pro budoucí aplikace IoT ve zpracovatelském průmyslu prostřednictvím pokročilé fyzické vrstvy sítě Ethernet (Ethernet-APL). Splňuje všechny ústřední požadavky pro zpracovatelské závody, jako jsou dvouvodičové kabely s dlouhými kabelovými trasami a interoperabilita. Poprvé v historii bude možné moderní technologie sítí Ethernet používat v oblastech s nebezpečím výbuchu až do zóny 0 / třídy 1, div. 1.
K vytvoření zcela otevřené infrastruktury, která poskytne interoperabilitu očekávanou uživateli od sítě Ethernet, je nutné přesně definovat čtyři aspekty. Zaprvé, standard IEEE 802.3cg definuje datovou komunikaci jako 10BASE-T1L. Specifikace profilu portu Ethernet-APL definuje zdroj napájení jako druhý aspekt a připojení, kabely a příslušenství, například ochranu proti přepětí, jako třetí aspekt. Profil portu bude publikován v normě IEC. Čtvrtým aspektem je jiskrová bezpečnost, kdy nová kapitola všeobecně známé normy o ochraně proti výbuchu definuje stejný jednoduchý přístup k plánování a ověřování, který uživatelé oceňují u konceptu FISCO, viz IEC TS60079-47, 2-WISE.