Tento druh snímání se běžné nazývá bezkontaktní režim. Světlo z vysílače dopadá na objekt, čímž se rozptyluje a odráží v různých úhlech. Určitá část světla se vrátí přímo do přijímače a objekt je detekován. Faktory, které ovlivňují snímací dosah, jsou barva, velikost a povrchová úprava objektu. Skutečný dosah snímání každého modelu je založen na „bílé testovací kartě“. Tato karta má 90% faktor odraznosti a považuje se za „standardní objekt“. Tmavší nebo matné objekty mají horší odraznost, a proto je nutné zvýšit citlivost snímače, případně je nutné snímač umístit blíže objektu. V takovém případě je nutné dbát toho, aby se nějaký jasnější objekt v pozadí omylem nepovažoval za skutečný detekovaný objekt.
Existují různé druhy difúzního snímání:
- Difúzní s potlačením pozadí: Difúzní snímače se snímači pro potlačení pozadí mají definovaný snímací dosah pro libovolné objekty bez ohledu na barvu, odraznost nebo povrchovou úpravu. Jsou schopny detekovat tmavé objekty umístěné přímo na lesklém pozadí a lze je snadno nainstalovat a kalibrovat.
- Difúzní s potlačením popředí: Difúzní snímače se snímači pro potlačení popředí definují „mrtvé pásmo“ od průhledu optiky snímače. Objekty v rámci této minimální snímací vzdálenosti se ignorují.
- Difúzní s vyhodnocením pozadí: Difúzní snímače s vyhodnocením pozadí pouze vyhodnocují světlo odrážené pozadím (tj. podlahou). Pokud snímač pozadí nevidí, změní se stav výstupu. Toto je užitečné pro aplikace, kde se objevují objekty netradičních tvarů, kde nelze zaručit, že světlo namířené na objekt se odrazí zpět do snímačů.
Následující snímače pro specifické aplikace jsou rovněž založeny na principu difúzního snímání:
- Snímače barevné/tiskové značky nebo snímače kontrastu
- Snímače svítivosti
- Snímače barev