Podczas kompletacji, zabezpieczania i transportowania ładunków, zautomatyzowane pojazdy sterowane (AGV) wymagają wielu informacji w celu zapewnienia bezpiecznych i płynnych procesów. Po pierwsze, zautomatyzowany pojazd musi precyzyjnie zadokować się w odpowiedniej stacji transferowej. Podczas załadunku i rozładunku należy zapewnić, aby nośniki ładunku były niezawodnie wykrywane i prawidłowo pozycjonowane. Identyfikacja ładunku może być również wyzwaniem, jeżeli na przykład trzeba wykryć kilka obiektów jednocześnie lub precyzyjnie sterować robotem zamontowanym na AGV.
Począwszy od dokowania, poprzez wykrywanie i pozycjonowanie ładunku, aż po jego identyfikację, firma Pepperl+Fuchs oferuje bogate portfolio kompaktowych i wytrzymałych czujników, które idealnie nadają się do stosowania w zautomatyzowanych pojazdach sterowanych. Na przykład technologie bezdotykowe zapewniają bezpieczny transfer materiałów, a wydajne systemy identyfikacji niezawodnie identyfikują nośniki ładunku nawet w trudnych warunkach.
W celu prawidłowego transferu towarów, zautomatyzowane pojazdy sterowane muszą automatycznie znaleźć właściwą pozycję na stacji transferowej. Ponieważ kolejne kroki są często związane z bezpieczeństwem, muszą być spełnione wymagania bezpieczeństwa funkcjonalnego. Zapewnia to system pozycjonowania safePGV, który umożliwia bezpieczne pozycjonowaniei identyfikację aż do SIL 3 / PL e za pomocą jednego czujnika.
Podczas załadunku i rozładunku, roboty mobilne muszą prawidłowo zadokować się na stacji, aby zagwarantować płynny transfer nośnika ładunku. Do sterowania tym procesem potrzebna jest prosta, ale solidna transmisja sygnału. Dzięki dwóm przelotowym czujnikom fotoelektrycznym typu BB10, zadanie to można rozwiązać w sposób ekonomiczny i oszczędzający przestrzeń. Dwie różne częstotliwości transmisji zapewniają wolną od zakłóceń transmisję sygnału - nawet w przypadku bliskich konstrukcji metalowych.
Podczas transferu nośników ładunku na stacji transferowej mogą wystąpić niebezpieczne ruchy. W celu zapewnienia zarówno bezpieczeństwa personelu obsługującego, jak i stałej dostępności systemu, stosuje się optoizolatory danych DAD15. To solidne i ekonomiczne rozwiązanie zapewnia bezpieczną weryfikację prawidłowej pozycji pojazdu aż do PL d.
Podczas załadunku i rozładunku zautomatyzowanych pojazdów kierowanych na stacjach przeładunkowych należy dokładnie określić położenie ładunku. W celu zapewnienia prawidłowego transferu na maszcie pojazdu montuje się czujnik R2300 3-D LiDAR. Dostarcza on danych pomiarowych, gdy zbliża się pojazd AGV i gdy ładunek jest ładowany, które są dostępne dla systemu sterowania jako chmura punktów 3D.
Podczas transportu towarów palety są odbierane przez zautomatyzowane pojazdy kierowane, przywożone do miejsca przeznaczenia i ponownie tam odkładane. Aby zagwarantować, że palety nie zostaną przemieszczone w trakcie procesu, czujnik wizyjny SmartRunner Explorer 3-D zamontowany na pojeździe zapewnia obraz 3D w wysokiej rozdzielczości obiektu docelowego jako podstawę danych dla sterowania pojazdem.
Pojazdy AGV często transportują komponenty, które znajdują się na wózkach. W celu uniknięcia przewrócenia się lub stoczenia się tych wózków podczas jazdy, muszą one być prawidłowo ustawione na pojeździe. Indukcyjne czujniki bezpieczeństwa zapewniają niezawodne wykrywanie pozycji wózka z materiałem aż do SIL 2/PL d. Dzięki swojej kompaktowej konstrukcji można je łatwo zintegrować z zautomatyzowanymi pojazdami sterowanymi.
W halach produkcyjnych i magazynach autonomiczne roboty mobilne (AMR) często transportują towary umieszczone na europaletach. Do bezbłędnego wykrywania podstaw palet służy czujnik triangulacyjny OQT400-R200. Dzięki technologii multipikselowej (MPT) czujnik ten jest wyjątkowo niewrażliwy na wpływ światła otoczenia i niezawodnie tłumi nieokreślone odbicia tła. W ten sposób podstawy palet są zawsze dokładnie wykrywane i eliminowane są fałszywe detekcje.
W magazynach wysokiego składowania, aby wózki widłowe AGVmogły podnosić lub odkładać palety, widły muszą być precyzyjnie przesuwane do pozycji docelowej - nawet przy dużych różnicach wysokości. Linkowy enkoder obrotowy ECA10TL wykrywa wysokość wideł z maksymalną precyzją. Solidna konstrukcja enkodera obrotowego i kabla pomiarowego umożliwia zastosowanie w trudnych warunkach środowiskowych - w kurzu lub zanieczyszczeniach, wilgoci lub przy dużych wahaniach temperatury.
Systemy RFID to idealny wybór dla niezawodnej identyfikacji ładunków, niezależnej od wpływów środowiska. Ponieważ zautomatyzowane pojazdy sterowane często pracują w trudnych warunkach, to stosowane systemy RFID muszą być odporne na duże obciążenia termiczne i mechaniczne. Wysoce wytrzymałe urządzenie F61 RFID do odczytu/zapisu nadaje się idealnie do tego zadania. Jego kompaktowa konstrukcja sprawia, że wyjątkowo łatwo można je zintegrować z automatycznymi robotami.
Jeśli na nośniku ładunku znajdują się różne przedmioty, to trudno jest prawidłowo zidentyfikować produkty należące do zlecenia transportowego. Urządzenie do odczytu/zapisu F190 RFID zostało tak zaprojektowane, aby sprostać temu wyzwaniu. Wykrywa do 40 tagów w jednej operacji odczytu, wykorzystując detekcję multitagów. Ze względu na dużą moc transmisji głowicy odczytu znaczniki RFID można wykryć natychmiast po zbliżeniu się pojazdu do nośnika ładunku tak, aby nie dochodziło do opóźnień załadunku.
Podczas transportu wózków lub regałów, automatyczne boty wjeżdżają w zagłębienie pod nośnikiem ładunku, aby go podnieść. Tutaj system pozycjonowania PGV wykonuje dwa zadania w jednym: Urządzenie odczytujące PGV, zamontowane na górnej części pojazdu, identyfikuje nośnik ładunku za pomocą znacznika Data Matrix. Jednocześnie, na podstawie orientacji urządzenia odczytującego względem znacznika, określana jest względna pozycja pojazdu. Zapewnia to precyzyjne ustawienie AGV i bezpieczny transport nośnika ładunku.
Pojazdy AGV, na których zamontowany jest współpracujący robot z ramieniem wieloosiowym, są coraz częściej wykorzystywane w produkcji do podawania maszynom wymaganych komponentów. Sterownik wymaga wielu różnych informacji, aby niezawodnie wykrywać obiekty i dokładnie określić pozycje, do których należy się zbliżyć. W tym zastosowaniu uniwersalny czujnik wizyjny 2-D VOS2000 zapewnia elastycznie łączony zestaw narzędzi wizyjnych, między innymi do wykrywania pozycji i kształtów, dopasowywania i zadań identyfikacyjnych.