A nap felületi hőmérséklete kb. 5800 °C. Ennek csak töredéke éri el a Földet, de ez még mindig elég ahhoz, hogy ezt a hőenergiát elektromos energiává alakíthassuk. A napenergiával működő hőerőművekben a tükrös kollektorok összegyűjtik napból származó hőt és visszaverik egy elnyelőre. Az így keletkező rendkívül magas hőmérséklet generátorokkal ellátott turbinákat hajt. Ily módon éghajlat-semleges villamos energiát állít elő a napból származó hőből.
Akár parabolikus naperőművekbenFresnel rendszerekben vagy tornyos naperőmű: A tükrök a Nap állásához való igazításához és a Nap hőjének hatékony hasznosításához nagy teljesítményű érzékelőtechnológiára van szükség. Erre a célra a Pepperl+Fuchs forgó jeladóit és dőlésérzékelőit használják. Valamint a véghelyzet visszajelzésére szolgáló induktív érzékelők is gyakran megtalálhatók a naperőművekben.
Mivel ezek az erőművek a nap hőjét használják, különösen alkalmasak sivatagok és magas napsugárzású sivatagos tájakon történő használatra. Ezeket a területeket a nappal és éjszaka közötti szélsőséges hőmérsékletkülönbségek, valamint homokviharok vagy más levegőben lévő lerakódások jellemzik. Ezekhez az igényes környezeti feltételekhez a Pepperl+Fuchs magas hőmérsékletállósággal, szilárdsággal és kopásmentességgel rendelkező érzékelőket kínál.
A Fresnel rendszerek számos tükörből – más néven heliosztátokból – állnak, amelyek a Nap hőjét egy elnyelőre tükrözik. Az elnyelőben lévő hőátadó közeget a napsugárzás felmelegíti, amely meghajt egy gőz- vagy gázturbinát és villamos energiát állít elő. A pontatlan beállításból eredő szóródásos veszteségek elkerülése érdekében a dőlésszög-érzékelőkkel érzékelik a heliosztátok vízszintes tájolását. Robusztus házával és kiterjesztett hőmérséklet-tartományával a Pepperl+Fuchs F99 dőlésérzékelője ideális ehhez az alkalmazáshoz. Az érzékelő nemcsak a szélsőséges hőmérsékletnek áll ellen, hanem lenyűgözően pontos méréseket kínál, így a tükröket optimálisan lehet a naphoz igazítani.
A tornyos naperőművekben számos mozgatható tükör található, amelyek visszaverik a napfényt egy adott terültre a napelemes toronyban. Vízszintes és függőleges irányok követésre is szükség van, hogy a tükrök követhessék a Nap helyzetét. A vízszintes irány követéséhezaz MNI40 mágneses inkrementális forgó jeladót használják: Nincs mechanikai kopásnak kitett része, és szélsőséges környezeti körülmények között is használható. Ugyanez vonatkozik a F99 dőlésérzékelőre is, amely a heliosztátok függőleges beállításáért felelős. Nemcsak a környezeti hatásokkal szembeni védettség, hanem a Pepperl+Fuchs szenzortechnológiájának nagy pontossága is elengedhetetlen ebben az alkalmazásban: a tükröket maximális pontossággal kell kalibrálni, hogy a tornyos naperőművekben a hőmérséklet ne legyen túl magas.