Kevés olyan, az automatizálási iparban alkalmazott technológia ismert a mindennapi életben, mint a radartechnológia (vagy RADAR, a radio detection and ranging, azaz a rádióérzékelés és távolságmérés rövidítése). Ezt lenyűgözően mutatja az a tény, hogy még egy sok nyelvben elterjedt kifejezés is utal arra a technológiára, amikor valami vagy valaki „a radar alatt repül”. Ahogy a radarhullám képes áthatolni a tárgyakon, úgy a radar mint olyan ma már az élet megszámlálhatatlanul sok területére behatolt.
Ennek a sikertörténetnek az eredete – sok más technológiai mérföldkőhöz hasonlóan – a 19. század végi Németországban keresendő: Heinrich Hertz fizikus kísérleti úton bizonyította, hogy az elektromágneses hullámok visszaverődnek a fémtárgyakról. Erre a felfedezésre építve csaknem húsz évvel később következett a következő mérföldkő – Christoph Hülsmeyer mérnök benyújtotta az úgynevezett telemobiloszkóp szabadalmi leírását, és ezzel a radar feltalálójaként vonult be a történelembe.
Azóta a radartechnológia rohamos ütemben fejlődött. Már régóta nem csak fémtárgyakat lehet érzékelni, ami a technológia nagy sikerének is köszönhető: Akár a légi- és hajóforgalom figyelésére, akár a meteorológiában, akár a járművek ACC-asszisztensrendszereként, vagy a geodézia és archeológiai területén – a radartechnológia gyakorlatilag univerzálisan használható, és szó szerint dacol az elemekkel, mivel nagyon ellenálló a porral, gőzzel, vízzel és egyéb zavaró tényezőkkel szemben.
Az automatizálási technológia is kihasználja ezeket az előnyös tulajdonságokat: a Pepperl+Fuchs legkorszerűbb FMCW radaros érzékelői (frekvenciamodulált folyamatos hullámú) funkciók eddig nem látott skáláját integrálják a legkompaktabb kivitelben. Ezek az eszközök képesek távolság, valamint az észlelési tartományukban lévő tárgyak mozgásirányának és sebességéneknagy pontossággal történő meghatározására, sőt a céltárgy és az érzékelő között elhelyezkedő zavaró tárgyakon történő áthatolásra vagy azok zavarásának elnyomására.
Tudjon meg többet a radaros érzékelőkről, azok működésükről és hogy hogyan lehet őket hatékonyan használni a legkülönbözőbb alkalmazásokban.