Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Princip funkce

Zahájení komunikace pomocí rozhraní IO link

IO-Link specifikuje tři přenosové rychlosti, COM1, COM2 a COM3, které se pohybují v rozmezí od 4,8 a 38,4 až do 230,4 kbit/s. To znamená, že jsou k dispozici různé přenosové rychlosti podle objemu dat každého zařízení. V současnosti lze většinu zařízení IO-Link provozovat s přenosovou rychlostí 38,4 kbit/s (COM2).

Pro navázání komunikace nejprve řídící jednotka odešle událost probuzení do zařízení IO-Link. Zařízení rozpozná signál a čeká na úvodní zprávu. Řídící jednotka poté odešle pevnou zprávu „spuštění“ při třech přenosových rychlostech a zařízení odpovídá přenosovou rychlostí, kterou podporuje. Tím se stanoví nejnižší úroveň komunikace.

V dalším kroku řídící jednotka ze zařízení načte další komunikační parametry, za nimiž následuje ID výrobce a ID zařízení. To znamená, že všechny informace potřebné k nastavení požadovaného formátu zprávy pro další kroky jsou k dispozici v řídící jednotce. V rámci validace lze zkontrolovat ID výrobce a ID zařízení pro příslušný port společně se stavem připojení očekávaného zařízení.


Electronic Device Description (IODD)

The devices offer a wide range of functions with associated setting options and status information because of their communication capability. The IODD—short for IO device description— format was defined as a standard description language to simplify operation and display data and information in a user-friendly format. This description features the following information:

  • Communication properties
  • Supported product versions
  • Parameter structure and value ranges
  • Structure and content of process data
  • Possible events
  • Definition of user interface and menu structure
  • Multilingual support for all parameters

Each IO-Link device has its own IODD that can be interpreted and displayed on all IO-Link-enabled system environments. This way, all IO-Link devices can be operated independently of the system.


Profily zařízení jsou běžným označením

Aby byla integrace zařízení IO-Link pro konečné uživatele co nejjednodušší, musí mít řídicí systém standardizovaný programový přístup k zařízením.
Tento problém byl vyřešen implementací profilů zařízení IO-Link. Ty určují, kde se určitá hodnota parametru/procesu nachází v zařízení podporujícím IO-Link. Profily zařízení specifikují datovou strukturu, datový obsah a základní funkce. To znamená, že už se nemusíte zabývat různými datovými obrazy a ztrácet čas seznamováním s různými strukturami parametrů.

Profily Smart Sensor Profile jsou profily zařízení aktuálně definované pro IO-Link. Vzhledem k tomu, že převládají, zahrnuje nejnovější rozšíření profilů senzorů následující klasifikace senzorů nezávislých na výrobci:

  • Pevné spínací senzory (FSS)
  • Nastavitelné spínací senzory (AdSS)
  • Digitální měřicí senzory (DMS)

Profily Smart Sensor Profile umožňují identifikaci, parametrizaci a diagnostiku zařízení IO-Link nezávisle na výrobci. Rovněž integrace řídicího systému, učení a výměna zařízení jsou podstatně méně náročné a bez omezení flexibility.


elektronický zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho elektronického zpravodaje a získávejte pravidelně zprávy a zajímavé informace ze světa automatizace.

Odebírat
Systémová řešení IO-Link od společnosti Pepperl+Fuchs

IO-Link je mezinárodně standardizované otevřené rozhraní používané různými výrobci, které je nedílnou součástí řešení Sensorik4.0® společnosti Pepperl+Fuchs. Zjistěte více o této inteligentní komunikační technologii…

IO-Link IODDfinder

IODDfinder je služba poskytovaná komunitou IO-Link. Je to centrální databáze nezávislá na výrobcích, která nabízí přístup k souborům popisů (IODD) různých výrobců.