Málokterá technologie používaná v odvětví automatizace je v každodenním životě tak dobře známá jako radarová technologie, která je také označována jako RADAR, což je zkratka pro RAdio Detection And Ranging (rádiová detekce a určování vzdálenosti). Jako působivý důkaz lze použít obrat „letí mimo dosah radaru“, který je běžně používán v mnoha jazycích a odkazuje na tuto technologii. Stejně jako radarová vlna dokáže proniknout skrz objekty, radar jako takový pronikl do nesčetných oblastí dnešního života.
Tento úspěšný příběh, stejně jako mnoho dalších technologických milníků, začal v Německu na konci 19. století, kdy fyzik Heinrich Hertz poskytl experimentální důkaz, že elektromagnetické vlny jsou odráženy kovovými předměty. Na základě tohoto objevu následoval o téměř dvacet let později další milník, kdy inženýr Christoph Hülsmeyer předložil patentovou specifikaci na takzvaný telemobiloskop, a zapsal se tak do historie jako vynálezce radaru.
Od té doby se radarová technologie vyvíjela rychlým tempem. Již dávno je možné detekovat nejen kovové předměty, což je také důvodem velkého úspěchu této technologie: Ať už se jedná o sledování letecké a lodní dopravy, meteorologii, asistenční systém ACC ve vozidlech nebo geodetické a archeologické služby, radarovou technologii lze použít prakticky univerzálně a díky vysoké odolnosti vůči prachu, páře, vodě a dalším rušivým vlivům doslova vzdoruje přírodním živlům.
Těchto výhodných vlastností využívají i automatizační technologie: nejmodernější radarové senzory FMCW (s frekvenčně modulovanými spojitými vlnami) od společnosti Pepperl+Fuchs integrují nebývalý rozsah funkcí v maximálně kompaktním provedení. Tato zařízení jsou ve svém detekčním rozsahu schopna s vysokou přesností určit vzdálenost i směr pohybu a rychlost objektů, a dokonce proniknout přes rušivé cíle, které se nacházejí mezi měřeným cílem a senzorem, nebo je potlačit.
Zjistěte více o radarových senzorech, principu jejich činnosti a způsobu efektivního využití v široké škále aplikací.