Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Frekvenční pásma radarů

Radarová zařízení pracují v různých frekvenčních a vlnových pásmech, která mají různé fyzikální vlastnosti a každé z nich pokrývá specifické oblasti použití.

Ve frekvenčním rozsahu několika set megahertzů (MHz) dosahují radarové systémy velkého dosahu detekce a dobrého průniku překážkami. Například radary pro sledování vzdušného prostoru a pro protivzdušnou obranu pracují v pásmu VKV (30 až 300 MHz). Moderní radary pro sledování vzdušného prostoru s velkým detekčním dosahem pracují dokonce ve frekvenčním rozsahu až dvou gigahertzů (GHz). Pásmo C (4 až 8 GHz) je používáno pro meteorologické radary a monitorování mořské hladiny. Rádiové vlny v pásmu X (8 až 12 GHz) nabízejí vysoké rozlišení a mohou pronikat tenkými stěnami. Jsou proto vhodné pro přesné aplikace a jednoduché průmyslové aplikace.

Se zvyšující se přenosovou frekvencí klesá detekční dosah v důsledku útlumu v atmosféře a zároveň je možné dosáhnout vyššího rozlišení dosahu. V pásmu K (18 až 27 GHz) je například provozován letištní přehledový radar, který již dokáže detekovat obrysy letadel a vozidel. Radary v pásmu V (60 GHz) a vyšším dosahují detekčního dosahu pouze několika desítek metrů, ale rozlišení je stále lepší a lepší. Stejně jako v případě radarů v pásmu W jsou typickými radary MIMO (Multiple Input Multiple Output – s více vstupy a více výstupy) zobrazovací radary, tj. trojrozměrné radarové systémy s několika vysílacími a přijímacími anténami. Vzhledem k tomu jsou používány pro složitější úlohy, jako jsou monitorování životního prostředí a detekce objektů. Radary v pásmu W (75 až 77 GHz) jsou často používány v automobilovém průmyslu, například jako součásti parkovacích asistentů, brzdových asistentů a systémů pro automatické předcházení nehodám. V pásmu W existuje také frekvenční rozsah kolem 80 GHz používaný pro složitější úlohy vyžadující vysoké rozlišení při měření hladiny v uzavřených kontejnerech nebo nádržích. Naproti tomu pásmo N (122 GHz) je preferováno v měřicích technologiích: signály radarových modulů v tomto frekvenčním rozsahu mohou dobře pronikat suchými nevodivými materiály a tyto moduly se uplatňují například ve skenerech karoserií nebo při snímání balených předmětů.

elektronický zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho elektronického zpravodaje a získávejte pravidelně zprávy a zajímavé informace ze světa automatizace.

Odebírat
amplify – magazín společnosti Pepperl+Fuchs

Objevte náš online magazín! Čekají na vás zajímavé příběhy úspěšných řešení, zprávy o aplikacích, rozhovory a regionální zprávy.

Radarové senzory od společnosti Pepperl+Fuchs

Průmyslové radarové senzory od společnosti Pepperl+Fuchs nabízejí měření vzdálenosti a rychlosti bez rušení, a to i za deště, mlhy, větru nebo v prachu. Zjistěte více o tomto jedinečném principu činnosti senzorů a všech výhodách, které přináší.