Průmyslové radarové senzory od společnosti Pepperl+Fuchs lze používat téměř bezúdržbově v rozsáhlé řadě aplikací a jsou vysoce odolné vůči rušivým vlivům, jako je déšť, mlha, vítr, prach nebo kolísání teploty. Tato kombinace všestrannosti a odolnosti vyplývá z použitého fyzikálního principu činnosti: vysokofrekvenční elektromagnetické vlny vysílané kompaktní mikropáskovou anténou integrovanou do senzoru se neustále šíří v prostředí přibližně rychlostí světla, dokud nenarazí na pevné, kapalné nebo plynné objekty. Vzhledem k tomu, že se permitivita a permeabilita těchto objektů liší od vakua, dochází na nich k odrazům původně vysílaných elektromagnetických vln. V závislosti na materiálu, tvaru, velikosti, směru nebo rychlosti objektu má tento tzv. radarový odraz různé vlastnosti (např. intenzitu, fázovou polohu nebo frekvenční spektrum), které umožňují elektronice pro následné vyhodnocení vyvodit závěry o povaze detekovaného objektu.
Pro schopnost radarového senzoru detekovat tento objekt není důležité, zda je v pohybu, neboť dokáže s vysokou spolehlivostí detekovat jak pohybující se, tak nehybné objekty. Pokud je skutečně potřebné detekovat pohybující se objekty nebo měřit jejich rychlost, přináší princip snímání elektromagnetických vln další výhody: díky šíření signálu přibližně rychlostí světla a odpovídajícímu výkonnému zpracování signálu senzorem umožňuje nejen dosahovat rychlostí odezvy ≥ 5 m/s, ale také měřit rychlosti objektů v rozsahu od 0,1 do 80 m/s.
Další výhodnou vlastností principu elektromagnetických vln je schopnost pronikat různými neodrazivými nebo slabě odrazivými a absorbujícími materiály. Zatímco kovové objekty odrážejí vlny, které na ně dopadají, zpět k senzoru obzvláště silně a nedochází u nich k absorpci, například u plastů je odrazivost výrazně nižší. To umožňuje instalovat radarové senzory zcela za plastové panely (např. u automaticky naváděných přepravních systémů) nebo proniknout radarovým paprskem přes vnější vrstvu polyethylenové nádrže a zjistit hladinu naplnění uvnitř umístěného materiálu. Další podrobnosti o radarových frekvenčních pásmech naleznete v naší sekci Detailní seznámení.