A kapcsoló érzékelők bináris kimeneti logikával rendelkeznek. A kimenet csak a két „aktív” és „inaktív” vagy „be” és „ki” állapotot ismeri. A kapcsolóelem funkció meghatározza, hogy egy közelítésérzékelő zárja-e vagy nyitja-e a kimenetet, amikor az objektumot érzékeli, vagy hogy szabadon kiválasztható-e a kívánt célnak megfelelően.
A közelítésérzékelő elektronikus kapcsolóelem funkciója: kapcsolási kimeneti logika. Ha a kapcsolási feltétel teljesül (pl. a közelítésérzékelő érzékeli az objektumot a kapcsolási tartományban), a kimenet zárva van, azaz az áram szabadon folyik. Üresjáratban a kimenet nyitott, azaz nincs áram.
A közelítésérzékelő elektronikus kapcsolóelem funkciója: kapcsolási kimeneti logika. Ha a kapcsolási feltétel teljesül (pl. a közelítésérzékelő érzékeli az objektumot a kapcsolási tartományban), a kimenet nyitva van, azaz nincs áram. Üresjáratban a kimenet zárt, azaz az áram szabadon folyik.
A közelítésérzékelő elektronikus kapcsolóelem funkciója. A kiegészítő közelítésérzékelő két beépített kapcsolási kimeneti szakaszból áll: az egyik „alaphelyzetben nyitott” kimeneti típusként, a másik pedig „alaphelyzetben zárt” kimeneti típusként van kialakítva.
A kiegészítő érzékelők a különböző érzékelőtípusok csökkentésére használhatók, ezáltal csökkentve a tárolási követelményeket. A kapcsolási kimeneti szakaszok kiegészítő kialakítását többnyire diagnosztikai célokra használják. Az érzékelő megfelelő kimeneti viselkedése csak akkor lehetséges, ha a két kapcsolókimenet ellentétes állapotú. Azonos állapotuk hibát jelez, pl. a vezetékszakadást vagy rövidzárlatot.
A reléérintkező egység fizikai kapcsolóelem funkciója.
Példa: A reléérintkező egység kikapcsolt állapotban csatlakoztatható az alaphelyzetben zárt érintkezőhöz. A relé bekapcsolásával a reléérintkező egység az alaphelyzetben nyitott érintkezőhöz csatlakozik. A reléérintkezők alaphelyzetben feszültségmentes érintkezők. Ezért az érzékelő áramköre és a terhelési áramkör között galvanikus szigetelés található.
A váltóérintkező számára a relékapcsolók elektromechanikus érintkezésként vagy elektronikus kapcsolóként is tervezhetők. Az elektromechanikus érintkezők nagy áramterhelhetőséget kínálnak, ám a mozgó tömegek tehetetlensége miatt a kapcsolási frekvencia néhány hertzre korlátozódik. Az elektronikus érintkezőkkel rendelkező váltóérintkezők áramfelvétele hasonló a többi elektronikus kapcsolási kimeneti fázishoz, ennek megfelelően magas kapcsolási frekvencia jellemzi. A legfontosabb funkció – a feszültségmentes működés – megmarad.
Az EN 60947-5-2 szabvány szerint az ismétlési pontosság a tényleges hatótávolság (sr) a megadott feltételek mellett. Az érték az egymást követő kapcsolási események kapcsolási pontjának pontosságát határozza meg nyolc óra alatt +23 °C ± 5 °C környezeti hőmérsékleten és állandó üzemi feszültség mellett.
Az EN 60947-5-2 szabvány szerint a hiszterézis (H) a bekapcsolási pont (amikor a csillapítóelem megközelíti a közelítésérzékelőt) és a kikapcsolási pont (amikor az eltávolodik a közelítésérzékelőtől) közötti távolság. A „H” kapcsolási hiszterézis a tényleges hatótávolságokhoz viszonyítva van megadva (sr, +23 °C ± 5 °C környezeti hőmérsékleten és a névleges üzemi feszültségen mérve.
H < 0,2 * sr
A Pepperl+Fuchs kapacitív érzékelői jellemzően 5%-os hiszterézissel rendelkeznek.